S hrstkou mužů proti nacistům. Boj generála Lišky připomíná u Dunkerque pamětní deska

Němečtí obránci francouzského přístavu Dunkerque se po kapitulaci vzdali českému generálovi. Byl jím Alois Liška, který s hrstkou mužů obléhal přístav až do konce války v květnu 1945. Vítězství nad nacismem tam bude od neděle připomínat pamětní deska.

Dunkerque Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová pamětní deska ve Wormhoutu - na místě, kde se brigádnímu generálovi Aloisovi Liškovi po kapitulaci 9. května 1945 vzdala celá německá posádka. | Foto: Evelyna Kulíšková

Okamžik, kdy nad francouzským přístavem Dunkerque společně zavlály československá a britská vlajka a skončila válka, bude nově připomínat pamětní deska v nedalekém Wormhoutu – tedy na místě, kde se brigádnímu generálovi Aloisovi Liškovi po kapitulaci 9. května 1945 vzdala celá německá posádka.

„Dne 9. května podepsal na velitelství československé samostatné obrněné brigády velitel německé posádky v Dunkerque viceadmirál Friesius, bezpodmínečnou kapitulaci, jíž vzdává sebe, své jednoty i všechen vojenský materiál," znělo tehdy česky ve vysílání BBC. Kapitulaci jménem koaličních sil převzal český brigádní generál Alois Liška.

Pamětníci tehdejších bojů u Dunkerque, kteří se zúčastnili odhalení pamětní desky ve Wormhoutu - na místě, kde se brigádnímu generálovi Aloisovi Liškovi po kapitulaci 9. května 1945 vzdala celá německá posádka. | Foto: Evelina Kulíšková

Proč on, vysvětlil před časem historik Jiří Kopčil: „Po vylodění v Normandii byla nasazená československá obrněná brigáda, které Alois Liška velel. Ale on nebyl příliš spokojený s tím obléháním Dunkerque, protože čekal, že se jeho jednotka vlastně bude probíjet spolu se západními spojenci až do vlasti. To obléhání Dunkreque se protáhlo až do 9. května 1945."

Odhalení pamětní desky se podle mluvčího generálního štábu armády Jana Šulce měl zúčastnit velvyslanec ČR ve Francii a náčelník generálního štábu. Mezi veterány, kteří přiletí z České republiky, měli být i pamětníci tehdejších bojů u Dunkerque.

Úctu generálovi Liškovi a jeho mužům Francouzi projevili i v roce 2010, kdy v Dunkerque slavili 65. výročí osvobození. Při této příležitosti pojmenovali jednu z ulic města právě po českém veliteli.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme