Volby v Durynsku vyhrála Levice. Zemského předsedu Ramelowa čekají jednání o nové koalici

Nedělní zemské volby ve východoněmecké spolkové zemi Durynsko vyhrála strana Levice. Potvrdily to výsledky zveřejněné v noci na pondělí po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků. Levice získala 31 procent hlasů, Alternativa pro Německo (AfD) přes 23 procent, CDU necelých 22. Levicový zemský předseda Bodo Ramelow chce znovu sestavit vládu. Čekají ho ale složitá vyjednávání.

Od stálého zpravodaje Erfurt (Německo) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Durynský zemský předseda Bodo Ramelow (Levice)

Durynský zemský předseda Bodo Ramelow (Levice) | Foto: Ralph Orlowski | Zdroj: Reuters

Strana Levice, Alternativa pro Německo a křesťanští demokraté (CDU) dohromady získali na tři čtvrtiny všech hlasů. Tato tři uskupení ale jakoukoliv vzájemnou spolupráci odmítají. Podle průzkumu veřejnoprávní stanice ARD si nicméně většina voličů CDU přeje, aby jejich strana vládla společně s Levicí.

Dosavadní koalice Levice, SPD a Zelených nezískala dost křesel na to, aby mohla pokračovat.

S pořadí druhou Alternativou pro Německo nechce žádná jiná strana spolupracovat. Mimo jiné i kvůli postojům místního předsedy Björna Höckeho, kterého německá kontrarozvědka sleduje kvůli podezření z extremistických názorů.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme