Korupce a vynášení utajených informací. Bývalý slovenský elitní prokurátor půjde na osm let do vězení

Slovenský nejvyšší soud vyměřil bývalému šéfovi elitní složky slovenské prokuratury Dušanu Kováčikovi osm let vězení za korupci a za vynášení utajovaných informací. Zároveň mu uložil pokutu 100 000 eur (2,46 milionu korun). Rozsudek je pravomocný. Nejvyšší soud na rozdíl od nižšího soudu, který Kováčika loni potrestal vězením až na 14 let, zprostil obžaloby ze založení a podpory zločinecké skupiny.

Bratislava (Aktualizováno: 13:49 24. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský nejvyšší soud vyměřil bývalému šéfovi elitní složky slovenské prokuratury Dušanu Kováčikovi osm let vězení za korupci a za vynášení utajovaných informací

Slovenský nejvyšší soud vyměřil bývalému šéfovi elitní složky slovenské prokuratury Dušanu Kováčikovi osm let vězení za korupci a za vynášení utajovaných informací | Foto: TASR | Zdroj: Profimedia

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po předloňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica.

Podle verdiktu Kováčik za úplatek 50 000 eur (1,23 milionu Kč) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě a také vynášel informace z vyšetřování. Odsouzen byl za trestné činy přijímání úplatku a ohrožení důvěrné a vyhrazené skutečnosti.

Bývalý elitní prokurátor Kováčik dostal 14 let vězení. Slovenský soud mu vyměřil trest za korupci

Číst článek

Kováčik opakovaně vinu odmítl a u soudu zpochybňoval důvěryhodnost svědků; jeden z nich, který je sám stíhán, řekl, že Kováčikovi zmíněný úplatek odevzdal. Jedna z prokurátorek zase uvedla, že ji Kováčik instruoval, aby nepodala stížnost proti propuštění Kudličky z vazby.

Do doby výkonu trestu se Kováčikovi započítá necelého půldruhého roku, který po zadržení v tomto případu na podzim roku 2020 strávil ve vazbě.

Kováčik stál v čele úřadu speciální prokuratury od jeho vzniku v roce 2004, funkce se vzdal po obvinění ve zmíněné kauze. Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické delikty.

Ve slovenských mediích si Kováčik dříve vysloužil přezdívku „pan 61:0“ za to, že za několik let jako speciální prokurátor nepodal obžalobu v žádném z případů, na jejich vyšetřování jako prokurátor dohlížel. Proto jej tisk označoval i jako zametače kauz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme