Začíná soud s dosud nejvyšším představitelem justice na Slovensku. Přezdívají mu zametač kauz

Na Slovensku začal ve středu jeden z nejsledovanějších soudních procesů letošního roku. Na lavici obžalovaných sedí bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik. Čelí obžalobě ze spoluorganizování zločinecké skupiny, vynášení informací, přijímání úplatků a zneužívání pravomocí. Jde zatím o vůbec nejvyššího představitele slovenské justice, kterému hrozí vězení.

Pezinok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik, když ho v říjnu 2020 zadržela Národní kriminální agentura | Zdroj: Profimedia

Slovenská média ho přezdívají zametač kauz nebo pán 61:0. Během svého působení jako prokurátor dozoroval 61 kauz, ale v žádné nepodal obžalobu. Dušan Kováčik je vůbec historicky první a donedávna také jediný speciální prokurátor na Slovensku. V čele této instituce stál 17 let a jen pár metrů od jejího sídla ho ve středu ráno přivezla zásahová jednotka k soudu v poutech.

Seznam trestných činů, z kterých ho obžaloba viní, je široký. Kováčik podle ní bral úplatky, zneužíval pravomoci, spoluorganizoval zločineckou skupinu, vynášel informace a zasahoval do soudů.

Kauza Kuciak: slovenský nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad Kočnerem a Zsuzsovou

Číst článek

V roce 2017 měl údajně za 50 tisíc eur – v přepočtu zhruba více než 1,2 milionu korun – zajistit propuštění z vazby Lubomíra Kudličky, lídra jedné z nejsilnějších bratislavských mafiánských skupin, takzvaných takáčovců. Vyšetřovací spis popisuje, že si úplatek převzal Kováčik v hotovosti v kavárně obchodního centra.

Za tuto konkrétní kauzu mu hrozí až 12 let za mřížemi, pakliže by se ale prokázaly i další trestné činy, může být teoreticky sazba ještě vyšší. Mezi klíčovými svědky je třeba bývalý příslušník slovenských tajných služeb František Böhm, který se měl na manipulaci vyšetřování podílet společně s Kováčikem, nebo také dva členové skupiny takáčovců, kteří s obžalovaným údajně v minulosti spolupracovali. Vypovídat budou i Kováčikovi někdejší podřízení prokurátoři.

Kováčik veškerou vinu odmítá, ve své výpovědi uvedl třeba to, že proti němu média vedou už léta štvavou kampaň, a zároveň požádal o vyloučení veřejnosti z projednávání, v tom mu ale soudní senát nevyhověl. Ještě den před začátkem hlavního pojednávání také nejvyšší soud zamítl žádost o jeho propuštění z vazby, v které je bývalý šéf prokuratury od října loňského roku.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme