Dušičky znamenají pro Poláky víc dopravních nehod. Jen včera zemřelo na silnicích 11 lidí

Dušičky jsou pro Poláky časem, kdy vzpomínají na zesnulé. Je to ale také období, kdy umírá na silnicích nejvíce lidí, proto polská policie rok co rok organizuje rozsáhlou akci s názvem Svíčka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušičky - památka zesnulých | Foto: Ladislav Bába

Jen během včerejška na silnicích umřelo 11 lidí. Během loňského prodlouženého víkendu to bylo 50 osob.

Na bezpečnost v těchto dnech dohlíží až deset tisíc policistů. Kontrolují hlavně alkohol u lidí za volantem, během včerejšího dne zadrželi dokonce několik set opilých řidičů. Policisté dohlíží také na dodržování rychlostí a na způsob, jakým jsou převáženy děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopravních nehodách během Dušiček v Polsku informoval zpravodaj Petr Vavrouška

Na Dušičky vyrážejí na hřbitov celé rodiny a zejména na venkově rodiče zanedbávají povinnost děti připoutat nebo je mít v sedačce.

Polovina obětí jsou špatně viditelní chodci, kteří chodí na hřbitovy pěšky po neosvětlených silnicích. Většina hřbitovů se nachází ve venkovských oblastech a lidé tam nenosí reflexní vesty ani odrazky na oblečení.

Trend posledních let, který je populární hlavně mezi starými lidmi žijícími na druhém konci Polska, je využít na úklid hrobu specializovanou firmu. Pracovníci hrob umyjí, položí na něj květiny a zapálí svíčku. Potom výsledek vyfotí a e-mailem nebo mobilním telefonem snímky pošlou zákazníkovi.

Jihoameričané slaví Dušičky piknikem na hřbitově

Číst článek

Letošní Dušičky se zapíší do historie i kvůli úmrtí expremiéra Tadeusze Mazowieckého. V prezidentském paláci je vystavena rakev s jeho tělem, aby se s ním Poláci mohli rozloučit, a zítra bude pohřben. Na zítřek také vyhlásil prezident Komorowski státní smutek.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme