Důstojníci amerického letectva, kteří obsluhují jaderné rakety, podváděli u zkoušek

Americkým vojenským letectvem otřásá skandál. Zjistilo se, že 34 jeho důstojníků podvádělo při rutinních testech. Podle Pentagonu je to jedna z nejhorších afér v dějinách amerického letectva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: Ahmad Jamshid | Zdroj: ČTK

Šestnáct důstojníků podle Pentagonu při testech opisovalo od kolegů. Ti se proti tomu nijak nebouřili, správné odpovědi jim ochotně poradili a nic nenahlásili.

Podle náměstkyně ministra obrany pro letectvo Deborah Lee Jamesové tak všichni hrubě porušili pravidla:

„Je to naprosto nepřijatelné chování, je to v rozporu s hodnotami, které vyznáváme. Tou hlavní je integrita našeho personálu.“

Několik dalších důstojníků je vyšetřováno kvůli držení drog. Armáda také v prosinci odvolala velitele jaderných sil, který se na služební cestě do Moskvy opil a nevhodně se choval na veřejnosti.

Celý skandál je o to větší, že se týká lidí, kteří mají na starost balistické jaderné rakety. Americké úřady nicméně ujistily, že nukleární arzenál je zabezpečený.

Armáda důstojníky zatím dočasně propustila ze služby. Všichni vojáci, kteří na základně v Montaně operují s jadernými raketami, teď navíc musí urychleně složit prověrky znovu.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme