Důvěra Čechů v EU je nejnižší od roku 1994, vyplývá z průzkumu

Češi věří Evropské unii nejméně od roku 1994. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM. Historicky nejnižší je také důvěra v Evropský parlament.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie. Ilustrační foto

Evropská unie. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Evropské unii i Evropskému parlamentu důvěřuje jen přibližně třetina z 1096 dotázaných Čechů. Jde většinou o mladší, vzdělanější a lépe zajištěné lidi.

Důvěra Čechů vůči unii i Evropskému parlamentu klesá od února 2010. Naopak nejvíce lidí - 62 procent - věřilo evropským institucím na přelomu tisíciletí.

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák označuje klesající důvěru Čechů v evropské instituce za trend.

„Evropská unie se v očích občanů paradoxně těší podstatně vyšší důvěře než třeba Parlament ČR a Vláda ČR. Ačkoli dochází k poklesu, je to pokles důvěry v politiku jako takovou. A Evropská unie je součástí politiky,“ říká Drulák a pokračuje:

„Z Evropské unie přicházejí většinou špatné zprávy, a to samozřejmě také tlačí tu náladu dolů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O klesající důvěře Čechů v EU mluvili v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu bývalý eurokomisař Vladimír Špidla a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák

Důvěru EU podle průzkumu častěji vyjadřují příznivci ODS a TOP 09. „Je to známý paradox, že zatímco pravicoví voliči jsou poměrně proevropští, tak nejvýznamnější pravicová politická strana příliš proevropská není. A platí to i naopak,“ vysvětluje Drulák.

Podle něj ale Čechy Evropská unie příliš nezajímá. „Také hraje roli to, že českou debatu o Evropské unii definují euroskeptici. Je to především prezident Klaus, který je nejvýraznějším hlasem, který na české politické scéně mluví o Evropské unii. Politické síly, které se hlásí k Evropě, mu kupodivu docela vyklízejí prostor,“ dodává.

Ředitel Masarykovy demokratické akademie, bývalý premiér a eurokomisař za ČSSD Vladimír Špidla poklesem důvěry Čechů v Evropskou unii překvapen není.

„Do jisté míry to souvisí s obecným úpadkem důvěry k Evropské unii a pochopitelně je to i důsledek vládní politiky, která Evropskou unii interpretuje jako další mocnost na našich hranicích, nikoli jako strukturu, projekt, kterého se rovnoprávně účastníme,“ říká.

„Na druhé straně je zřejmé, že Evropská unie má potíže z hlediska ekonomického a že zvládá velmi těžké napětí v eurozóně. Snaží se zvládnout problémy některých států jako je Řecko a podobně. Celková nejistota, celkový pocit krize bere Evropě pel toho až doposud tak dokonale úspěšného projektu,“ uzavírá Špidla.

Vývoj důvěry veřejnosti v Evropskou unii od roku 2000

Veronika Sedláčková, Radiožurnál, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme