Důvěra ve vládu u německých voličů mizí

Němečtí voliči dávají najevo čím dál tím větší nespokojenost s prací vlády velké koalice. Strany křesťanské unie CDU/CSU se v nejnovějším průzkumu propadly na vůbec nejnižší úroveň od nástupu kabinetu Angely Merkelové. Ani koaliční partneři ze sociální demokracie nemají důvod k optimismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: AFP

Podle průzkumu institutu Forsa pro týdeník Stern a televizi RTL by teď CDU/CSU volilo jen třicet procent Němců. Od počátku roku to znamená propad o závratných deset bodů. SPD si udržela svých 29 procent. I tak ale koaliční seskupení zůstalo v součtu pod magickou dvoutřetinovou hranicí.

Naposledy včera si kancléřka Merkelová postěžovala, že velká část veřejnosti pociťuje vůči vládní politice značnou skepsi. To potvrzuje údaj, podle kterého 78 procent dotázaných žádá zastavení připravované reformy zdravotnictví.

Už před měsícem se vláda velké koalice těšila menší podpoře, než kabinet Gerharda Schrödera na konci funkčního období. Opoziční strany z vládní krize pochopitelně profitují - liberální FDP by teď volilo 14 procent dotázaných. Postkomunisté si oproti poslednímu průzkumu polepšili o tři body na 12 procent.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme