Turci potvrdili tresty dvojici Čechů. Za podporu terorismu je poslali na víc než šest roků do vězení

Turecký nejvyšší soud v pondělí potvrdil trest pro dvojici Čechů obviněných z podpory terorismu. Posílá je na šest let a tři měsíce do vězení. Radiožurnál o tom informovalo ministerstvo zahraničí s odvoláním na právní zástupce.

Aktualizováno Ankara (Aktualizováno: 21:00 23. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová | Zdroj: čt24

Dvojice Čechů obviněná v Turecku z podpory terorismu v pondělí neuspěla s odvoláním u nejvyššího soudu v Ankaře. Ten podle české diplomacie potvrdil trest ve výši šesti let a tří měsíců vězení.

Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadržely turecké úřady předloni. Podle Ankary spolupracovali v Sýrii s kurdskými milicemi YPG, které turecká vláda považuje za teroristickou organizaci.

Možnosti odvolání

V Turecku už se znovu odvolat nemůžou. Mohou se ale zkusit obrátit se stížností na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Turecký soud potvrdil trest pro dvojici Čechů. Všelichová s Farkasem si mají odsedět šest let

Číst článek

„Je to rozhodnutí našich dvou odsouzených a jejich právních advokátů, Česká republika se potom v tomto může, pokud by k tomu došlo, přidat na jejich stranu. Nicméně rozhodnutí o přijatelnosti této stížnosti u soudu pro lidská práva ve Štrasburku nelze předvídat,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová s tím, že česká diplomacie oběma odsouzeným poskytuje konzulární služby a v případu podnikne další kroky.

„Náměstek pro sekci právní a konzulární požádal o schůzku s tureckými partnery, tedy se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti, aby o tomto případu znovu jednal. My jsme v tuto chvíli prostřednictvím naší konzulky ve spojení s rodinnými příslušníky odsouzených. Můžeme potvrdit, že se oba Češi stále nacházejí ve věznici Vanu,“ dodala s tím, že oba Češi jsou v dobrém zdravotním stavu.

O zapojení české diplomacie se zmínil i premiérAndrej Babiš za ANO. Chce se nejdřív poradit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který řídí i resort zahraničí. „Určitě se budeme snažit angažovat přes nějaké naše kanály. V této chvíli ale nejsem schopen říct, jakým způsobem," řekl Babiš.

Spolupráce s milicemi YPG

Končí výjimečný stav, proti terorismu ale budeme bojovat dál, hlásí Turecko. V hledáčku má i Gülena

Číst článek

Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil rozsudek soudu nižší instance, který dva Čechy uznal vinnými ze spolupráce s tureckými milicemi YPG. Ty Ankara považuje za podporovatele zakázané kurdské strany pracujících, která bojuje za nezávislost kurdských území v Turecku a Sýrii a má na svědomí teroristické útoky na bezpečnostní složky i civilisty.

Čechy zadrželi předloni na podzim, když se vraceli do Turecka ze Sýrie. Na základě fotek ze sociálních sítí pak turecké úřady dospěly k tomu, že Češi do Sýrie mimo jiné pašovali zbraně. Miroslav Farkas i Markéta Všelichová ale všechna obvinění od začátku popírali. Tvrdili, že jsou humanitární aktivisté a že jejich cílem bylo zřídit polní nemocnici v Iráku.

Česká diplomacie se tehdy zadrženým Čechům snažila pomoct. Do Ankary za nimi letěl i tehdejší ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. 

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme