Turci potvrdili tresty dvojici Čechů. Za podporu terorismu je poslali na víc než šest roků do vězení

Turecký nejvyšší soud v pondělí potvrdil trest pro dvojici Čechů obviněných z podpory terorismu. Posílá je na šest let a tři měsíce do vězení. Radiožurnál o tom informovalo ministerstvo zahraničí s odvoláním na právní zástupce.

Aktualizováno Ankara (Aktualizováno: 21:00 23. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová | Zdroj: čt24

Dvojice Čechů obviněná v Turecku z podpory terorismu v pondělí neuspěla s odvoláním u nejvyššího soudu v Ankaře. Ten podle české diplomacie potvrdil trest ve výši šesti let a tří měsíců vězení.

Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadržely turecké úřady předloni. Podle Ankary spolupracovali v Sýrii s kurdskými milicemi YPG, které turecká vláda považuje za teroristickou organizaci.

Možnosti odvolání

V Turecku už se znovu odvolat nemůžou. Mohou se ale zkusit obrátit se stížností na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Turecký soud potvrdil trest pro dvojici Čechů. Všelichová s Farkasem si mají odsedět šest let

Číst článek

„Je to rozhodnutí našich dvou odsouzených a jejich právních advokátů, Česká republika se potom v tomto může, pokud by k tomu došlo, přidat na jejich stranu. Nicméně rozhodnutí o přijatelnosti této stížnosti u soudu pro lidská práva ve Štrasburku nelze předvídat,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová s tím, že česká diplomacie oběma odsouzeným poskytuje konzulární služby a v případu podnikne další kroky.

„Náměstek pro sekci právní a konzulární požádal o schůzku s tureckými partnery, tedy se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti, aby o tomto případu znovu jednal. My jsme v tuto chvíli prostřednictvím naší konzulky ve spojení s rodinnými příslušníky odsouzených. Můžeme potvrdit, že se oba Češi stále nacházejí ve věznici Vanu,“ dodala s tím, že oba Češi jsou v dobrém zdravotním stavu.

O zapojení české diplomacie se zmínil i premiérAndrej Babiš za ANO. Chce se nejdřív poradit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který řídí i resort zahraničí. „Určitě se budeme snažit angažovat přes nějaké naše kanály. V této chvíli ale nejsem schopen říct, jakým způsobem," řekl Babiš.

Spolupráce s milicemi YPG

Končí výjimečný stav, proti terorismu ale budeme bojovat dál, hlásí Turecko. V hledáčku má i Gülena

Číst článek

Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil rozsudek soudu nižší instance, který dva Čechy uznal vinnými ze spolupráce s tureckými milicemi YPG. Ty Ankara považuje za podporovatele zakázané kurdské strany pracujících, která bojuje za nezávislost kurdských území v Turecku a Sýrii a má na svědomí teroristické útoky na bezpečnostní složky i civilisty.

Čechy zadrželi předloni na podzim, když se vraceli do Turecka ze Sýrie. Na základě fotek ze sociálních sítí pak turecké úřady dospěly k tomu, že Češi do Sýrie mimo jiné pašovali zbraně. Miroslav Farkas i Markéta Všelichová ale všechna obvinění od začátku popírali. Tvrdili, že jsou humanitární aktivisté a že jejich cílem bylo zřídit polní nemocnici v Iráku.

Česká diplomacie se tehdy zadrženým Čechům snažila pomoct. Do Ankary za nimi letěl i tehdejší ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. 

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme