‚Čekáme na zázrak‘. Dva čeští horolezci kvůli počasí uvízli pod vrcholem Baruntse v Himálaji

Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh jsou od úterý uvězněni pod vrcholem himálajské sedmitisícovky Baruntse. Při sestupu po dosažení vrcholu 7129 metrů vysoké hory dvojici zastihlo špatné počasí, v bivaku proto musejí ve sněhové vánici a mlze čekat na jeho zlepšení, dochází jim ale jídlo.

Káthmándú (Aktualizováno: 20:52 28. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi se vydali na trek v oblasti himálajské osmitisícovky Dhaulágirí (ilustrační foto).

Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh jsou od úterý uvězněni pod vrcholem himálajské sedmitisícovky Baruntse (lustrační foto) | Foto: Sergey Ashmarin | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

„Stav je neměnný, jsme uvězněni v sedmi tisících a nemůžeme se hnout. Stále sněží, fouká a není vidět na krok. Čekáme na zázrak, který snad dorazí v sobotu,“ vzkázal na facebooku Holeček ve zprávě převzaté ze satelitního telefonu.

Horolezcům navíc situaci komplikují mokré věci. Holečkova partnerka Klára Janíková řekla serveru lidovky.cz, že v nadmořské výšce, kde oba Češi uvízli, je pocitová teplota minus 40 stupňů.

Ve čtvrtek odpoledne se údajně zatažená obloha začala protrhávat, počasí vhodné pro sestup do základního tábora by ale podle předpovědi mělo přijít až v sobotu.

V pátek večer se poté na Holečkově facebooku objevil další status se zprávou, že jsou horolezci zatím v pořádku a doufají ve zlepšení počasí další den. 

V říjnu 2013 zmizeli ve sněhové vánici při pokusu o výstup na Baruntse jiní dva čeští horolezci Jakub Vaněk a Petr Machold.

V nadmořské výšce kolem 6500 metrů se ztratili z čtyřčlenné výpravy, následné pátrání po nich bylo bezvýsledné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme