Dva konflikty podkopávají efektivnost americké armády

Konflikty v Iráku a v Afghánistánu podkopaly efektivnost americké armády. Vyplývá to ze zprávy odstupujícího náčelníka generálního štábu americké armády Richarda Myerse určené Kongresu. Současný stav armády by Spojeným státům zřejmě neumožnil zvládnout další válku tak rychle a efektivně, jak Pentagon původně předpovídal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Bagdádu

Americký voják v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Důvodem je především nedostatek vojáků, sofistikovaných zbraní a technického zařízení. Richard Myers ubezpečil Kongres, že americké ozbrojené síly jsou nadále schopné v případném vojenském konfliktu uspět, ale nebudou moci naplnit očekávání pokud jde o rychlost a přesnost.

Toto konstatování se výrazně odlišuje od prohlášení prezidenta Bushe, který minulý týden na tiskové konferenci řekl, že válka v Iráku kapacity americké armády nelimituje. Bílý dům určitě nepotěší ani nejnovější průzkum veřejného mínění, podle kterého sedmapadesát procent Američanů domnívá, že válka v Iráku nestála za to.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme