Dva měsíce po katastrofě chrání Kolontár systém hrází

Maďarské obce postižené ekologickou katastrofou, kterou způsobil jedovatý kal z hliníkárny v Ajce počátkem října, se jen pomalu vracejí do normálního života. V Kolontáru vznikly během uplynulých dvou měsíců ochranné hráze, které mají zajistit bezpečnost obyvatel. Situaci na místě monitoroval zpravodaj Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportér Gregor Martin Papucsek při rozhovoru s obyvatelem v Kolontáru

Reportér Gregor Martin Papucsek při rozhovoru s obyvatelem v Kolontáru | Foto: Tomáš Adamec

Představitelé rezortu ochrany životního prostředí představili v centru Kolontáru ochranné hráze, jejichž funkcí je zastavit případnou další vlnu bahna, kdyby se nádrž s červeným bahnem opět poškodila. Mají chránit obytné části obce a hlavně vodu.

Za dva měsíce zde stihli vybudovat impozantní systém ochranných hrází – je 1300 metrů dlouhý, 4,5 metrů široký a je ukotvený 6 až 9 metrů pod zem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek informuje z maďarského Kolontáru o opatřeních dva měsíce po ekologické katastrofě

Tak jako jinde i v Kolontáru nyní mrzne a vše pokrývá sníh. Přesto intenzivně pokračují práce na dokončení hrází, na nových domech, začíná se i s rehabilitací zemědělské půdy.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme