Dva mrtví při výbuších v Istanbulu

Istanbulem otřásla série explozí. Nejdříve se ve stejnou dobu ozvaly výbuchy u dvou hotelů - zahynuli při nich dva lidé a na 10 jich bylo zraněno. O něco později vybuchly dvě nálože nedaleko istanbulské plynárny. Tam ale nikdo zraněn nebyl, vznikly pouze velké materiální škody. Podle tamních úřadů šlo o teroristický útok - na jednu z bomb totiž upozornil anonymní telefonát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuchy v Istanbulu | Foto: EPA

Jak Radiožurnálu řekl náš velvyslanec v Turecku Jozef Braun, podle tamních úřadů šlo o teroristický útok. "Vyvozují to z toho, že 10 minut před výbuchy v hotelích někdo zavolal do jednoho z těch hotelů a upozonil je, varoval, že v jednom z pokojů je uložena bomba. Kromě toho v Istanbulu pokračuje velká protiteroristická bezpečnostní akce, kde se hledají potenciální pachatelé teroristických činů."

Braun také Radiožurnálu přiblížil místa, kde výbuchy zabíjely. "Jeden hotel Pars v istanbulské čtvrti Láveli je v místech, kde se shromažďují lidé, kteří přijíždějí nakupovat levný textil. Tam se soustřeďuje nejvíc občanů bývalého Sovětského svazu. A druhý hotel byl vysloveně v historickém centru Istanbulu, ve čtvrti Sultan Amhmed, malý, levný hotel, kde se soustřeďují náhodní turisté."

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale turecká policie sleduje dvě stopy: pachateli podle ní mohou být buď islámští radikálové nebo kurdští extrémisté. Loni v listopadu zahynulo při sérií bombových atentátů v Istanbulu více než 60 lidí. Útok je připisován skupině, která má kontakty s teroristickou sítí Al Káida.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme