V Bělorusku odsoudili dva novináře za ‚nepovolené shromáždění‘. U soudu si stěžovali na mučení

Dva uvěznění běloruští novináři si v sobotu před soudem v Mogilevu stěžovali na to, že byli ve vazbě mučeni, soud je ale odsoudil do vězení za účast na nepovoleném shromáždění, uvedla agentura AFP. Novinář z mogilevského zpravodajského portálu Uladzimir Lapcevič a dopisovatel německé stanice Deutche Welle Aljaksandr Burakov si podle serveru Naša Niva mají za mřížemi odpykat 20 dnů.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé běloruské opozice s typickou vlajkou

Podporovatelé běloruské opozice s typickou vlajkou | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Oba novináře zadrželi ve středu v Mogilevu, kam přijeli informovat o soudním procesu se zadrženým opozičním politikem a spisovatelem Pavlem Sevjaryňcem a pěti spoluobžalovanými z vyvolávání masových nepokojů.

Novináře před budovou soudu ale podle agentury AP zadržela policie a obvinila je z „nepovoleného shromáždění“.

Burakov před soudem uvedl, že ve vazbě byl podroben „mučení a nelidskému zacházení“, dozorci jej v noci opakovaně budili a nutili se svléknout. Oba novináři na protest zahájili hladovku.

Protesty proti rozsudku

Deutsche Welle vyzvala běloruské úřady, aby okamžitě zrušily rozsudek. Stanice uvedla, že režim prezidenta Alexandra Lukašenka zachází s novináři čím dál tvrději.

‚Vyzýval lidi k nepokojům.‘ Běloruský soud poslal na 6 let do vězení bubeníka z protestů proti Lukašenkovi

Číst článek

„Důrazně protestujeme proti porušování ústavou zaručených svobod v Bělorusku,“ uvedl generální ředitel stanice Peter Limbourg.

Bělorusko zažilo bezprecedentní masové protesty proti režimu po prezidentských volbách z loňského srpna, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka.

Lidé vyšli do ulic protestovat proti zfalšování voleb, ale pořádkové síly po čase potlačily demonstrace, desítky tisíc lidí zadržely a opoziční vůdce uvěznily či přiměly k emigraci.

Následně se zaměřily na likvidaci nezávislých médií. Podle běloruského sdružení novinářů je aktuálně 16 žurnalistů ve vězení, dodala AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme