Dva opoziční kandidáti v místních volbách na Kubě neuspěli

V nedělních obecních volbách na Kubě neuspěli dva kandidáti protivládní opozice, kteří byli vůbec prvními disidenty v historii komunistické země ucházejícími se o přízeň voličů. Nezávislý novinář a právník Hildebrando Chaviano a Yuniel López ze zakázané politické strany Demokratická a nezávislá Kuba už uznali porážku, a v zastupitelských orgánech v metropoli Havaně tak nezasednou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v Havaně | Zdroj: Reuters

Oba představitelé opozice se ucházeli o jedno z 12 589 míst v místních zastupitelstvech, jejichž členové vybírají polovinu členů do vedení regionů.

Zastupitelstva jednotlivých provincií pak nominují polovinu kandidátů do centrálního parlamentu, který sestavuje státní radu, jež volí prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva zástupci opozice neuspěli v místních volbách na Kubě. Co může jejich kandidaturu pro zemi znamenat, vysvětlovat komentátor ČRo Milan Slezák

Druhou polovinu členů místních a provinčních orgánů vybírá vládní volební komise ovládaná komunistickou stranou.

Už fakt, že se zástupci opozice vůbec dostali mezi kandidáty, byl na Kubě něčím nevídaným. Kubánské zákony sice teoreticky garantují práva nezávislých kandidátů, praxe ale dosud byla jiná.

„Bylo to spíš opomenutí, v politické oblasti se příliš mnoho nehýbá, i když v ekonomické oblasti tuhý komunistický model přece jenom povolil. Vidíme to na vztahu k disidentům, někteří jsou propouštěni, ale to údobí, kdy se zdá, že nadchází nějaké kubánské jaro, je vždycky zase vystřídáno přituhnutím. Uvidíme, co se vyvine z dalších vztahů se Spojenými státy,“ podotkl k tomu komentátor ČRo Milan Slezák.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme