Dva roky vězení, zní verdikt soudu pro členky Pussy Riot za výtržnictví v chrámu

Moskevský soud odsoudil členky punkové kapely Pussy Riot k trestu dvou let vězení nepodmíněně za výtržnost v pravoslavném chrámu. Obžaloba původně žádala tři. Obhajoba už dříve uvedla, že se proti trestu viny odvolá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členky skupiny Pussy Riot u soudu v Moskvě | Foto: Reuters

Na dva roky do vězení poslal moskevský soud Naděždu Tolokonnikovovou, Mariju Aljochinovou a Jekatěrinu Samucevičovou za to, že v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevském pravoslavném chrámu Krista Spasitele ‘punkovou modlitbu‘ nazvanou ‘Bohorodičko, vyžeň Putina‘.

U soudu dívky uvedly, že to udělaly na protest proti úzkým vazbám mezi Vladimirem Putinem a ruskou pravoslavnou církví. Proti tomu, že moskevský patriarcha Kiril vyzval věřící, aby v prezidentských volbách podpořili právě tehdejšího premiéra. Zdůraznily, že neměly v úmyslu urazit věřící, které také požádaly o odpuštění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s členkami Pussy Riot sledovala moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová. O tématu jsme v Ozvěnách dne mluvili s vedoucím ruské redakce ČRo 7 Liborem Kukalem a rusistou Janem Machoninem.

Soudkyně Marina Syrovová ale tyto argumenty zamítla, uznala dívky vinnými z výtržnictví motivovaného náboženskou nenávistí. Jedině vězení může podle ní napravit antisociální jednání tří mladých žen. Podle soudkyně svou akcí podryly společenský pořádek, urazily náboženské cítění věřícíh a zaútočily na samotnou duchovní podstatu státu.

Mnozí kritikové mají za to, že cílem procesu je zastrašit odpůrce prezidenta Vladimira Putina. Případ ruskou společnost hluboce rozdělil. Většina lidí akci Pussy Riot odsoudila. Podle průzkumu analytického centra Levada pohých 6 procent Rusů s členkami skupiny sympatizuje, 51 procent je neschvaluje a zbytek dotázaných se o případ nezajímá. Mnozí ale považují postup úřadů za příliš tvrdý.

Také podle západních diplomatů je trest nepřiměřený, jak ale dodává rusista Jan Machonin, nikoliv nečekaný. „Myslím, že to má tak trochu posloužit jako exemplární příklad, který by měl do budoucna varovat mladé lidi před podobnými ‘excesy‘. Ten rozsudek není nic překvapivého,“ řekl v Ozvěnách dne.

Vedoucí ruské redakce ČRo 7, Libor Kukal, dodal, že rozsudek, jehož odůvodnění četla soudkyně několik hodin, v některých chvílích připomínal inkvizici.

„I známá ruská disidentka Ludmila Alexejevová to řekla, když u soudu zněla slova jako rouhání nebo, když tanec byl označen jako ďáblovy křeče. Je téměř nepředstavitelné, že takové pojmy zní u soudu ve světském státě v 21. století,“ přiblížil.

Policie protestující zatýkala

Rockerky přišly před budovu soudu v Moskvě podpořit stovky lidí. „Skandovali hesla jako Svobodu Pussy Riot, opakovali heslo ‘Bohorodičko, vyžeň Putina‘, které zazpívaly dívky přímo v chrámu Krista Spasitele, a čekali, jak dopadne rozsudek,“ přiblížil Machonin, který byl také u budovy soudu.

Na verdikt pak lidé reagovali skandováním 'Hanba!' a 'Fašisté!'. Machonin doplnil, že docházelo i k drobným provokacím. V davu se totiž objevila řada aktivistů z opačného tábora.

Podporu odsouzeným Pussy Riot vyjadřovali lidé po celém světě, včetně Česka

Číst článek

„Jednak pravoslavní včetně několika popů, kteří přišli diskutovat. Ale pak se objevily skupinky takzvaných georgijevců, pravoslavných aktivistů, kteří pravidelně a aktivně vyjadřují nesouhlas s Pussy Riot. Objevili se i aktivisté koalice za mravnost. Docházelo k dost divokým debatám. Policie pak začala zatýkat,“ dodal.

Policie podle něj zatkla asi dvě desítky lidí. Mezi nimi například i bývalého šachového mistra světa a nyní opozičního předáka Garriho Kasparova.

Aktivisté a zastánci Pussy Riot protestovali také v zahraničí. V Kyjevě členka feministcké skupiny Femen zničila pravoslavný kříž, v Sofii aktivisté oblékli památník sovětské Rudé armády do masek dívčí skupiny. Podporu zpěvačkám vyjadřovali lidé i v dalších metropolích, včetně Prahy.

Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme