Dva slovenští horolezci uvízli na Mount Everestu, na pomoc jim přišli šerpové

Dva slovenští horolezci zůstali uvězněni ve více než sedmitisícové výšce na hoře Mount Everest. Při cestě na vrchol je překvapila sněhová bouře a zasáhla je lavina. Po několika hodinách k strávených na svahu jim dorazili na pomoc místní šerpové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Mount Everest (základní tábor je vidět v pozadí) | Zdroj: Reuters

Vlado Štrb a Zoltán Pála se na cestu vydali v sobotu ráno. Jejich cesta se začala komplikovat v pondělí, kdy se prudce zhoršilo počasí.

Dvojice se dostala do silné sněhové bouřky a navíc je zasáhla i lavina, která Pálovi zranila oči, takže horolezci nemohli sami pokračovat dál.

Oba zůstali ve stanu na plošině bývalého tábora ve výšce 7200 metrů nad mořem. Jejich volání o pomoc dorazilo do základního tábora dnes ráno, díky tomu pak vyrazila na Mount Everest záchranná výprava složená ze čtyř šerpů. Ke Slovákům dorazila dnes vpodvečer.

Šerpové už ošetřili zraněného a pomůžou horolezcům sestoupit do tábora C2, odkud je ve středu ráno odveze vrtulník. Cesta k nim byla komplikovaná, protože horolezci zvolili obtížnější trasu na vrchol hory.

Změna počasí byla podle všeho náhlá, ještě v základním táboře Slováci očekávali dobré podmínky. Oba členové expedice jsou zkušení horolezci, kteří už zdolali několik himalájských vrcholů a jsou na podobné situace připravení.

ČRo, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme