Dva slovenští výtvarníci, kteří loni polili Biľakův pomník, stanuli před soudem

U okresního soudu ve Svidníku na východě Slovenska dnes začal velmi sledovaný proces. Před soud se totiž dostali dva výtvarníci, kteří před rokem polili červenou barvou pomník někdejšího vysokého komunistického funkcionáře Vasila Biľaka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve východoslovenské obci Krajná Bystrá postavili pomník rodákovi Vasilu Bilakovi, bývalému tajemníkovi Komunistické strany Československa | Foto: Petr Vavrouška

Pomník místnímu rodákovi Vasilu Biľakovi odhalili v obci Krajná Bystrá v loňském roce.

Ještě tu noc ale bustu i pamětní tabuli postříkali výtvarníci Peter Kalmus a Luboš Lorenz červenou barvou a přidali nápis „sviňa“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Slovensku začal soud s výtvarníky, kteří polili barvou pomník Vasila Biľaka. Případ sleduje zpravodaj Petr Vavrouška

Podle Kalmuse totiž bylo vybudování pomníku komunistickému pohlavárovi trestným činem.

„Jako občan Slovenské republiky jsem měl povinnost nahlásit trestný čin, tak jsem se rozhodl, že budu konat,“ vysvětlil.

Oba výtvarníci teď před soudem čelí obžalobě z poškozování cizí věci. Vylitím červené barvy na pomník údajně způsobili škodu Komunistické straně Slovenska, a to v přepočtu ve výši 100 tisíc korun. Bustu přitom někdo z pomníku záhy po odhalení ukradl a dodnes se neví, kde je. Oba aktivisté považují obvinění za absurdní.

Soudní síň byla zcela plná, výtvarníky přišla podpořit řada lidí, někteří stáli i před okresním soudem. Dorazili ale i zastánci odkazu Vasila Biľaka. Líčení bylo dnes odročeno na polovinu března.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme