Dva státy USA čelí kritice kvůli zákonu o svobodě vyznání, prý diskriminuje homosexuály

Protesty, mítinky, apely a dokonce i výzvy k bojkotu míří na adresu zákonodárných sborů ve dvou amerických státech, Arkansasu a Indianě. Oba schválily kontroverzní zákon, který má přispět k podpoře svobody náboženského vyznání. Kritikové ale tvrdí, že otevírá cestu k možné diskriminaci homosexuálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle některých interpretací umožní zákon v Arkansasu a Indianě diskriminaci homosexuálů, protože norma jednotlivcům i podnikům umožňuje odmítnout obsloužit gaye a lesby, pokud pro to budou mít náboženské důvody.

Zákony na ochranu náboženských svobod platí i v jiných amerických státech už od 90. let a nevyskytl se žádný problém. Odpůrci normy ale tvrdí, že s postupem času a měnícím se kontextem a politickou situací, začal zákon nabírat jiný význam a také interpretaci. Moderní společnost se podle nich také stává méně tolerantní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arkansas a Indiana čelí kritice kvůli zákonu o náboženské svobodě, prý může poškodit práva homosexuálů. Detaily od zpravodajky ČRo Lenky Kabrhelové

Gayové a lesby v USA se teď obávají, že na základě zákonů, jak jsou formulované právě v Arkansasu a Indianě, by je například podniky a firmy mohly odmítnout obsloužit jen kvůli jejich sexuální orientaci.

Arkansas a Indiana totiž na rozdíl od jiných států garantují právě práva na ochranu vyznání celým korporacím a celým podnikům na rozdíl od jednotlivců.

Zákon vzbudil obrovskou pozornost v celonárodních amerických médiích a také vlnu protestů. Demonstrací se zúčastnily tisíce lidí, proti zákonu se postavila nejen hnutí za práva sexuálních menšin, ale také vlivné velké firmy i politici.

Guvernér státu Indiana už uvedl, že požádá zákonodárce, aby normu upravili tak, aby z ní jasně vyplývalo, že není diskriminační.

Guvernér státu Arkansas vyzval místní kongresmany, aby zákon úplně stáhli. Řekl, že chápe, že americká společnost je ohledně sňatků homosexuálů rozdělená, ale řekl, že si také přeje, aby byl Arkansas místem tolerance.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme