Dva světy ve slovenských Ostrovanech rozdělila zeď

Rasismus nebo čin ze zoufalství? Tato otázka se vznáší nad dlouhou betonovou zdí, která oddělila romskou osadu od bílých obyvatel vesnice Ostrovany na východním Slovensku. Kritici ji přirovnávají ke zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem a připravují trestní oznámení. Zástupci samosprávy to odmítají a zeď za půl miliónu korun zbourat nehodlají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská osada Ostrovany

Slovenská osada Ostrovany | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Nízká chatrč splácaná z hlíny a dřevěných kůlů nemá ani podlahu. Přesto na ní spí část pětičlenné rodiny. Na jednu postel se nevejdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva světy ve slovenských Ostrovanech rozdělila zeď

Z okna na betonovou zeď Milan nevidí, protože chýše žádné okno nemá. I proto nechápe, proč za zeď starosta zaplatil půl miliónu korun. "My tam nekrademe, ani naše děti, jsou malé," ukazuje Milan na tři mrňata předškolního věku.

V těsném sousedství chatrčí stojí i zděné domky, kde bydlí schopnější Romové. Peter si postavil svůj načerno, ale to ho netrápí. Opravuje krov a na zeď je naštvaný především kvůli ceně, protože k jeho domu nevede ani přípojka na vodu. "Mně taky kradou a nikdo mi tu nestaví ohradu. Dřevo a tři psy mi ukradli," stěžuje si.

Betonová zeď stojí ve svahu a odděluje osadu od rodinných domů se zahradami. Ani jejich obyvatelé nemají na růžích ustláno. Práci tady na východě neseženou a pěstováním zeleniny šetří rodinný rozpočet. "Zeď chrání. V sezóně musel být pořád někdo na zahradě. Ať si tu zkusí někdo bydlet," říká rázná žena v zástěře.

Romové mohou chodit z osady do vsi blátivou cestou podél zdi. Tahají kárky se dřevem, na zádech pytle s neznámým obsahem, ženy nakupují, když mají za co. Děti chodí tři kilometry do školy a silnice vypadá jak při stěhování národů. Mluvit o rasismu je podle starosty Cyrila Reváka úplná hloupost. "Když jsme někoho chytili, bylo to málo platné. Pod 8 tisíc to není trestný čin," vysvětluje.

Osada vznikla před desítkou let a utěšeně se rozrůstá. Bílí jsou v menšině. Vadí jim drobná kriminalita a zásadně odlišný a stále nesrozumitelný životní styl sousedů. "Já bych postavil zeď všude," říká šedesátník v montérkách.

Osady jsou sociálně velmi pestré a žijí v nich i bohatší, z ghetta ovšem úniku není. Na Slovensku je takových míst kolem 800 a žije v nich skoro 200 tisíc lidí. Betonová zeď v Ostrovanech je řešení ze zoufalství, které sice nikomu neškodí, avšak symbolicky zdůrazňuje hlubokou propast mezi obyvateli dvou odlišných světů na jednom místě.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme