Dva Tibeťané se zapálili v centru Lhasy. Jeden z nich zemřel

V centru tibetské metropole Lhasy se v neděli zapálili dva muži. Jeden zemřel, druhý je ve vážném stavu. Podle oficiálních čínských zdrojů se dva muži upálili nedaleko kostela, který je významným poutním místem, ale i turistickou atrakcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajlama v Praze

Dalajlama v Praze | Foto: Filip Jandourek

Ani jeden z mužů ale nebyl přímo z Lhasy. Přišli spolu s mnoha dalšími poutníky, kteří v těchto dnech slaví ve Lhase narození, osvícení a smrt Buddhy. Rádio Svobodná Asie ještě dodává, že šlo o mnichy.

Čínská policie se všemožně snaží zabránit podobným protestním akcím. Takže hlídka byla na místě téměř okamžitě a začala muže hasit. Bohužel jednoho už nestihla zachránit. Druhý je sice ve vážném stavu, ale mimo ohrožení života v nemocnici. Podle svědků do patnácti minut nebyla na místě ani stopa po hrůzném divadle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Českého rozhlasu Ondřej Bouda mluví o upálení dvou mnichů v Tibetu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Šlo o první sebevraždu přímo ve Lhase a teprve druhou v celém Tibetu. Jinak ale za poslední rok už se upálilo podle čínských médií přes 20, podle západních přes 30 převážně mnichů nebo jeptišek. Šlo sice o Tibeťany, ale v jiných čínských provinciích.

Takže toto je určitě nepříjemný vývoj pro čínské úřady. Zvláště když po některých sebevraždách vypukly i protesty. Jejich rozšíření do Tibetu určitě není v čínském zájmu.

O upalování mnichů si Čína myslí, že jde o organizovanou snahu podkopat její autoritu a zničit pověst. To dokazuje třeba tím, že zahraniční média dostávají fotky a životopisy upálených ještě dříve, než k činům dojde, aby pak mohla zveřejnit detaily ze života mnichů.

Dalajláma považuje sebeupalování za protest

Za vším má být dalajláma a jeho snaha o odtržení Tibetu od Číny. Čína oficiálně lituje životů mladých lidí, kteří v poblouznění obětují své životy.

Na druhé straně dalajláma odmítá, že by podporoval nebo dokonce podněcoval takovouto extremní formu protestu. Tvrdí, že se o nezávislost svého státu už dávno nesnaží a že by se spokojil s větší autonomií Tibetu v rámci Číny. Nicméně chápe upalování jako protest proti autoritářskému režimu a náboženské nesvobodě.

Je vidět, že mezi částí Tibeťanů vládne velmi hluboká nespokojenost, když jsou schopní se odhodlat k tak zoufalým činům. A je vidět, že čínská nadvláda nad Tibetem není tak dokonalá a bez chybičky, jak tamní úřady tvrdí.

Ondřej Bouda, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme