Dva tisíce čerpacích stanic jsou ve Francii bez benzinu

Blokády rafinérií, skladů pohonných hmot a začínající školní prázdniny znervózňují francouzské řidiče. Přes 2 000 čerpacích stanic je stále bez benzinu a nafty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z uzavřených pump na jihozápadě Francie

Jedna z uzavřených pump na jihozápadě Francie | Zdroj: ČTK

Na úřadu vlády zasedal krizový štáb, který hledá řešení ze situace, do které Francii dostaly protesty proti důchodové reformě. Dnes ráno jednu z rafinérií obsadily pořádkové oddíly policie, aby zamezily stávkujícím ji dál blokovat.

Doprava v těchto chvílích ve Francii houstne, atmosféře zrovna tak. Aut je dnes na silnici mnohem víc, protože začínají školní prázdniny. Některé departementy už nařídily prodávat naft a benzín u čerpacích stanic v omezeném množství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný informoval o francouzských blokádách rafinérií v Odpoledním Radiožurnálu

Například v Seine-Maritime můžete natankovat jenom 30 litrů pohonných hmot na jeden osobní automobil. Kolony na silnicích se prodlužují a někdy musejí policisté razit cestu záchranářům, hasičům, ale třeba i opancéřovaným dodávkám při převozu peněz z bank.

Nevylévejte fritovací hrnce

V médiích se objevují rady, čím se dá eventuálně nahradit benzin. „Budeme jezdit na fritovací olej?,“ ptají se sugestivně některé noviny. Vláda řeší situace silou. Postupně posílá pořádkové jednotky ke skladům pohonných hmot, které obsadili stávkující zaměstnanci.

Dnešek začal také dramaticky, nad ránem přijeli policisté do rafinérie Grandpuits nedaleko Paříže. Silou donutili lidi ukončit její blokádu. Odbory tvrdí, že tři jejich členové byli při zásahu zraněni.

„Nikdy, nikdy nebudou vytlačování stávkující zaměstnanci silou, to je přátelé nepřijatelné,“ volal plameně Charles Foulard, zástupce odborového svazu CGT v koncernu Total, který rafinérii provozuje. Podle něj je to bránění právu na stávku a bude to znamenat elektrický šok.

Vláda se rozhodla konat, protože blokády v rafinériích trvají už 12 dní. „Snažíme se zasahovat mírně, nechceme se dopustit žádných provokací, dráždit stávkující,“ říká Jean-Michel Drevet, prefekt departement Seine et Marne, který měl na starosti zásah v rafinérii: „My vykonáváme rozhodnutí vlády, která chce obnovit zásobování pohonnými hmotami - a v takovém případě je to, co děláme, v souladu se zákonem a legální.“

Pochopení brání zlosti

Většina řidičů zatím bere protesty s pochopením, stejně tak jako většina Francouzů. Jsou toho názoru, že stávkující bojují za správnou věc, a tak se ani moc nerozčilují. „Jezdí se obtížněji, to je jasné, říká zpravodaji Janu Pokornému jeden z řidičů před pařížskou čerpací stanicí v 5. obvodu. „Musím, marná sláva, řídit trochu jinak, ekonomičtěji. Anebo i přes chladné počasí nasednout na skútr.“

V pařížských ulicích vidíte v těchto dnech tisíce motocyklistů, kteří kličkují mezi auty na tomto oblíbeném dopravním prostředku, který je v období dopravního kolapsu i nejspolehlivější.

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme