Dva týdny po hurikánu Irma: pošťák Clark třídí dopisy pod širým nebem s ochrankou v zádech

Hurikán Irma napáchal ve Spojených státech miliardové škody. Přírodní živel zničil i řadu státních budov včetně poštovních úřadů. Jejich zaměstnanci přesto dál pracují a všechny zásilky třídí doslova na koleně a pod širým nebem, aby je všichni obyvatelé obcí na souostroví Florida Keys dostali včas.

Reportáž Summerland Key/Florida Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky hurikánu Irma | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Pošta (ne)funguje - reportáž Roberta Mikoláše

Padesátiletý Brice z městečka Summerland Key neskrývá slova chvály. Přijel si pro poštu a "složenky", i když je budova úřadu zavřená, dostal všechno téměř bez čekání.

"Všichni tu dělají maximum, aby se život vrátil zase do starých kolejí," říká Brice. V tomto případě má na mysli i Clarka, poštovního úředníka, který na malém parkovišti hned u hlavní silnice třídí a rozdává poštu.

Všechno dělá ručně. A všechny dopisy, noviny či složenky má úhledně srovnané v plastových boxech položených na zemi podél zdi poštovního úřadu, který má strženou střechu. Navíc stále nejde proud.

Tisíce Američanů pomáhají lidem postiženým hurikánem Irma, bez rozdílu víry i odlišné barvy pleti

Číst článek

 "Je to pro mě samotného velká výzva a ještě minimálně šest týdnů bude," přiznává dvaatřicetiletý sympaťák v černém tričku a černé kšiltovce. Tak dlouho potrvají opravy. Do té doby bude úřadovat částečně venku a částečně v doručovacím voze, který se stal jeho dočasnou kanceláří.

"Snažím se pracovat co nejrychleji, lidi sem jezdí prakticky po celý den," říká Clark. Dobře si také uvědomuje, že všichni musí dostat včas zejména účty, protože ty se musí platit bez ohledu na hurikán. A jak Clark dodává, stejně jako on, se snaží i jeho kolegové v ostatních zasažených obcích.

Přes tři desítky mrtvých a škody za stovky miliard. Hurikán Maria se blíží k Bahamám

Číst článek

Krátce na to vysvětluje osmdesátileté paní Johnsonové, jak má vyplnit potřebný formulář k přeposílání pošty na jinou adresu.

 "Chceme se odstěhovat. Dům, ve kterém jsme právě dnes měli s mým stejně starým mužem slavit jeho narozeniny, hurikán těžce poškodil," svěřuje se floridská důchodkyně.

Ještě ale neví, zda letiště v Key West funguje. A také prý potřebuje zajistit ochranku, hrozba rabování je totiž stále reálná. Ostatně i proto má zdejší pošta také svého ozbrojeného strážce.

Muž s pistolí u pasu, který se představuje jako Ken, ale svou roli vnímá spíše symbolicky. Jak podotýká, mnohem důležitější jsou teď lidé jako poštovní doručovatel Clark.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme