Dvaadvacetiletý Dylann Roof dostal trest smrti za masakr černošských věřících v kostele

Americká porota odsoudila v úterý dvaadvacetiletého mladíka Dylanna Roofa k trestu smrti za to, že předloni v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně postřílel 9 černošských věřících. Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Roof je první člověkem, který dostal na federální úrovni trest smrti za zločin z nenávisti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný Dylann Roof | Zdroj: Reuters

O Roofově vině porota rozhodla už v prosinci. Nyní se rozhodovalo, zda mladík bude odsouzen na doživotí nebo dostane absolutní trest. Trest smrti požadovala obžaloba. Na uložení tohoto trestu se shodlo všechn 12 porotců jednomyslně. Dylann Roof bude formálně odsouzen ve středu.

Svůj trest Roof přijal bez zjevných emocí. Soudu v úterý také obžaloba předložila deník, který si útočník psal v cele po svém zadržení. Uvádí v něm mimo jiné i to, že obětem nevěnoval jedinou slzu a svých činů nelituje.

V závěrečné části procesu se Roof obhajoval sám. Už dříve se nechal slyšet, že se proti uložení trestu nebude bránit. Ani tentokrát nežádal porotu, aby mu udělila milost a jeho život ušetřila. „Mohl bych soud požádat o doživotní trest místo popravy, ale nejsem si jist, zda by to přineslo něco dobrého,“ prohlásil Dylann Roof u soudu a rovněž uvedl, že je i nadále přesvědčen o potřebnosti svého činu.

Americká porota se o trestu radila zhruba tři hodiny. Roof u soudu čelil obvinění z 33 federálních zločinů. Kromě devítinásobné vraždy i z ozbrojeného přepadení a náboženské nenávisti. Ze všech byl shledán vinným. Vyšetřovatelům mladík sdělil, že chtěl rozpoutat rasovou válku.

Dylann Roof u soudu | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme