Dvacetiletý útočník z Charlottesville může být souzen za terorismus, vyšetřuje ho FBI

Dvacetiletého řidiče, který v sobotu najel autem do odpůrců pravicových extremistů v americkém Charlottesville, vyšetřuje FBI. Mladík při incidentu zabil jednu ženu a dalších 19 lidí zranil. Zatím čelí obvinění z vraždy druhého stupně.

Charlottesville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé FBI ale mohou rozhodnout o překvalifikování jeho činu na terorismus. Potom by dvacetiletému Jamesovi Alexu Fieldsovi hrozil daleko vyšší trest.

Na místo útoku obyvatelé města nosili květiny. Bílý dům mezitím také upřesnil vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Velmi důkladně sledujeme ty strašné události, které se odehrály v Charlottesville ve Virginii. Odsuzujeme nejhlasitějším možným způsobem nenávist, zaslepenost a násilí na několika stranách,“ prohlásil Trump.

Ten po útoku odsoudil násilí všeobecně, ale nevymezil se jasně proti pravicovým extremistům. Bílý dům dodatečně uvedl, že prezidentovo vyjádření zahrnuje i bělošské rasisty, neonacisty a všechny extremistické skupiny.

Starosta města Charlottesville Michael Signer kritizoval, že se prezident už několikrát jednoznačně nedistancoval od skupin hlásajících nadřazenost bělochů.

Stovky pravicových extremistů demonstrovali kvůli sporům o vlajku s konfederačním křížem, která je označovaná za symbol rasismu a otrokářství. Extremisté také protestovali proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku. S odpůrci na sebe křičeli, házeli lahve s vodou a stříkali z pepřových sprejů. Při potyčkách se zranilo přes 15 lidí.

Martin Balucha, Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme