Dvanáct letošních držitelů Nobelovy ceny si ve Stockholmu převezme medaile

Dvanáctka letošních držitelů Nobelových cen právě 10. prosince, v den výročí skonu Alfreda Nobela, převezme ve švédském Stockholmu medaile a další náležitosti prestižního ocenění. V radničním sálu v norském Oslu se stejné pocty dočkají zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní, které letos udělil Nobelův výbor cenu za mír.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Udílení Nobelovy ceny v Oslu

Udílení Nobelovy ceny v Oslu | Foto: Kateřina Procházková

Komentátor švédské televize se odmlčuje, nikdo z hostů ceremonie ve fracích a róbách ani nedutá, všichni uvnitř stockholmské koncertní haly v pozoru přihlížejí příchodu královské rodiny a nobelovských laureátů.

Ve víc než stoleté historii jich bylo už přes 850 včetně dvacítky organizací. Každý z nich prošel oním noblesním rituálem s pevnými pravidly a harmonogramem bez velkých příležitostí k improvizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceremoniál předávání Nobelových cen připomněl zahraniční redaktor Jan Prokeš

Vyznamenaní rok co rok dostávají z rukou švédského panovníka a v případě Nobelovy ceny míru od šéfa jejího výboru zlatou medaili, diplom se jménem i zdůvodněním ocenění a poukázku na finanční odměnu.

Každý oceněný má také nepsanou povinnost jedné veřejné přednášky k tématu, kterého se vyznamenání týká. Laureáti s výjimkou mírové ceny obvykle řeční několik dnů před slavností. V sobotu tak oslovil publikum ve švédské metropoli americký držitel ceny za lékařství James Rothman.

Ladit musí i příbor se skleničkou

Do detailu promyšlenou organizaci mají i tradiční bankety, následující po ceremonii. Předem zrežírovaná je světelná atmosféra, hudební dramaturgie nebo soulad příborů a skleniček. V případě Stockholmu je pro víc než tisíc hostů připravena večeře o třech chodech i tanec.

V Oslu má přístup na banket méně lidí, zato se tam podává chodů pět. Například v roce 1979 se tam ale společenská část nobelovské slavnosti nekonala. Tehdejší laureátka matka Tereza se totiž rozhodla za ušetřené peníze uspořádat vánoční večeři pro dva tisíce bezdomovců.

O financování, propagaci a organizaci Nobelových cen se stará Nobelova nadace, která nijak nezasahuje do výběru laureátů. Odměny za přidruženou ekonomickou cenu pak poskytuje švédská centrální banka.

Nobelova cena | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Nobelova nadace je soukromá instituce hospodařící s dědictvím Alfreda Nobela, který si v závěti přál každoročně oceňovat vynikající výkony v pěti oborech. Nadace investuje kapitál od počátku existence na finančních trzích do méně rizikových produktů.

Reálná hodnota jmění za sto let po vzestupech i sestupech vzrostla, ovšem nijak dramaticky. Dnes mají aktiva cenu zhruba deseti miliard korun. Po prudkém propadu v krizovém roce 2008 se nadace víc zaměřila na šetření ve výdajích. Například odměnu v každém oboru snížila z deseti na osm milionů švédských korun.

Následující rok přebíral Nobelovu cenu míru Barack Obama. Prý s hlubokou vděčností a velkou pokorou i s přiznáním, že jeho vyznamenání na začátku prezidentské kariéry je kontroverzní. Odměnu ve výši 1,4 milionu dolarů pak odevzdal na charitu.

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2013 | Foto: Michal Jindra

Jan Prokeš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme