Dvanáctý útok šíleného střelce?

Policie vyšetřuje noční střelbu ve Virginii, jako by to byl 12. útok neznámého snajpra, který ohrožuje okolí Washingtonu od začátku října. Poslední obětí je muž, který byl zasažen, když se po odchodu z restaurace vracel s manželkou ke svému autu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

restaurace Ponderosa | Foto: ČTK/AP

Jak zaznamenal na místě severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, poslední obět je v kritickém stavu v nemocnici, ikdyž lékaři označují jeho stav za stabilizovaný. Vyšetřovatelé doufají, že jediná kulka, kterou byl zasažen bude jedním z důkazů.

Protože i v tomto případě je minimum svědků čeká se opět na balistickou expertizu, která potvrdí, zda střelba z lesa na lidi pohybující se v noci po parkovišti před restaurací Ponderosa, která je specializovaná na steaky, je opět dílem šíleného odstřelovače.

Přstože má poslední incident společné znaky s předešlými útoky, přeci jen se stal poměrně daleko od Washingtonu. Bývalí vyšetřovatelé upozorňují na to, že u tohoto typu zabijáků takříkajíc s jídlem roste chuť. Policie už čelí kritice postupu, jejich noční akce chromila život ve velké části Virginie.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Dvanáctá oběť

Do pátrání po ostřelovači nasadí americká armáda svoji zpravodajskou jednotku známou pod zkratkou BIM 204. Ta používá speciální letoun vybavený odposlouchávací a pozorovací technikou za sedmnáct miliónů dolarů. Stroj je schopen monitorovat pozemní komunikaci a sledovat pohyblivé cíle i za snížené viditelnosti - například v hustém automobilovém provozu. Ministerstvo obrany přislíbilo pomoc poté, co policie připustila bezradnost v pátrání po neznámém zabijákovi.

Zpravodajská jednotka BIM 204 je nasazována například proti výrobcům a pašerákům narkotik v Kolumbii.

O nasazení armádní jednotky musel požádat ministr spravedlnosti John Ashcroft. Jednotka může sice pachatele vystopovat, ale zasáhnout nakonec musí podle amerického práva policisté. Podle právníků by pachatel totiž mohl tvrdit, že důkazy byly získány protizákonně, a soud by je nemohl připustit.

Experti se domnívají, že pachatelem může být i trénovaný elitní střelec. Většina obětí přišla o život na frekventovaných místech, obvykle při naprosto běžných činnostech.

Co se týče českých turistů, nepohybuje se jich v tuto dobu po americké metropoli mnoho a podle informací konzula Richarda Krpáče nezaznamenali žádné dotazy našich občanů na bezpečnost v metropoli Spojených Států.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme