Dvě nové knihy o Róbertu Bezákovi jsou na Slovensku nedostatkovým zbožím

Jestli se teď něco na Slovensku špatně shání, jsou to dvě knihy o bývalém trnavském arcibiskupovi Róbertu Bezákovi. Jedna nese název Mezi nebem a peklem, ta druhá se jmenuje Vyznání. Na pulty přišly před třemi týdny a jedna z nich se okamžitě vyprodala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák | Zdroj: ČTK

Překvapivě se ale najdou knihkupectví, která vůbec nemají oba bestsellery v nabídce. Jsou to obchody, které mají blízko ke katolické církvi.

Róberta Bezáka loni v létě Vatikán odvolal z funkce trnavského arcibiskupa a oblíbený kněz se rázem stal zakázanou celebritou.

Církev mu zakázala vystupovat v médiích, tak se rozhodl, že promluví alespoň v knihách. Tu první napsal šéfredaktor časopisu Týždeň Štefan Hríb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O knihy o bývalém arcibiskupovi Robertu Bezákovi se zajímal reportér Vojtěch Berger

„Řekl jsem si, že s ním udělám knihu o tom, kdo on vlastně je, čemu věří, pro co a proti čemu se staví. Není to ve smyslu té kauzy, ale spíš jeho pohled na život nebo na Slovensko. Jsou tam takové pasáže, které podle mě doteď nezazněly,“ vysvětluje Hríb.

Druhá kniha je kontroverznější a Róbert Bezák v ní mluví o konkrétních detailech fungování trnavské arcidiecéze v uplynulých dvaceti letech, kdy ji řídil jeho předchůdce Ján Sokol.

Právě Bezákova snaha rozkrýt netransparentní financování diecéze mohla být podle spekulací jedním z důvodů k jeho odvolání.

Konference katolických biskupů na Slovensku se Bezáka nezastala. Mluvčí biskupů Jozef Kováčik dnes o údajném bojkotu Bezákových knih nechce mluvit.

„Konference biskupů Slovenska nepovažuje za správné využívat službu médií na komunikaci s emeritním otcem arcibiskupem,“ vyjádřil se Kováčik.

Odmítnutý příspěvek na charitu

Sám Róbert Bezák souhlasil s napsáním obou knih jen pod podmínkou, že výtěžek z jejich prodeje půjde na charitu.

„Ostatní to budou číst jako příběh muže církve. Někteří budou možná i rádi, že tu takový příběh je a řeknou si: „Vidíte, jaká ta církev je!“. Byl bych rád, kdyby příběh zasáhl dovnitř církve, protože tam jmenuji i konkrétní lidi, není to řečeno jen tak,“ vyjádřil se Bezák.

Pro finanční dar si vybral konkrétní církevní charitní dům poblíž Popradu, kde se starají o bezdomovce. Ale spišská diecéze peníze od Bezáka odmítla. Diecézní mluvčí vzkázal, že v tomto případě platí, že účel nesvětí prostředky a že peníze od bývalého arcibiskupa nemůžou přijmout.

Róbert Bezák zůstává v nemilosti. On sám co nevidět odejde ze Slovenska do kláštera v Itálii. Na jeho knihy jsou ale v některých knihkupectvích vypsané pořadníky a chystaný dotisk se nejspíš vyprodá tak rychle jako první vydání.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme