Dvě spolkové země musí zrušit zákaz kouření v malých hostincích

Protikuřácká legislativa v Berlíně a Bádensku-Württembersku odporuje ústavě. Takový verdikt dnes vynesl spolkový ústavní soud. Přiklonil se tak na stranu provozovatelů miniaturních podniků, kteří si stěžovali na to, že je nové předpisy diskriminují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření | Foto: Jan Rosenauer

V hospůdkách, které mají méně než 75 metrů čtverečních a jen jednu místnost, se ve dvou zmiňovaných spolkových zemích smí s okamžitou platností znovu kouřit. V těchto takzvaných "eckkneipen" se ale nesmí vařit a mají tam zakázaný přístup osoby mladší osmnácti let.

Protikuřácká legislativa jako celek zůstává podle ústavního soudu v platnosti, ovšem do konce příštího roku ji spolkové země musejí přepracovat. Ústavní soud konstatoval, že ochrana lidí před zdravotními riziky a tedy následky kouření je důležitým celospolečenským dobrem.

Jestliže ale velké hostince smějí vyčlenit samostatné místnosti pro kuřáky, musí být zajištěna výjimka i pro miniaturní podniky. Hostinští prakticky v celém Německu si stěžují, že jim nová protikuřácká legislativa přinesla velké finanční ztráty.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme