Dvě třetiny Čechů se obávají světového konfliktu

Drtivá většina Čechů hodnotí teroristické útoky proti cílům ve Spojených státech jako událost, která se dotkla každého našeho občana - myslí si to čtyři pětiny dotázaných. Přesně polovina lidí souhlasí s vysláním našich vojáků do boje proti mezinárodnímu terorismu. Bezmála dvě třetiny lidí (64 %) připouštějí, že jednou z příčin teroristického útoku byla i nepříliš citlivá politika nejsilnější světové velmoci. Zjistila to společnost STEM v exkluzivním bleskovém průzkumu pro Český rozhlas a Českou televizi. Dotázáno bylo 659 občanů starších 18 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř polovina lidí (45 %) se domnívá, že reakcí na tento bezprecedentní útok musí být vojenská odveta. Třicet procent lidí s vojenskou akcí nesouhlasí a čtvrtina občanů nemá v této věci jasno. Z důsledků teroristických útoků má česká veřejnost značné obavy: 57 % lidí si myslí, že teroristické útoky budou v nejbližší době pokračovat a více než dvě třetiny populace mají dokonce obavu, že by se současná situace mohla vyhrotit ve světový válečný konflikt.

Názorové rozdíly mezi různými skupinami populace na nejzávažnější světovou událost posledních týdnů jsou poměrně nevýrazné. Muži, mladší a pravicově orientovaní lidé se vyslovují častěji pro vojenskou odvetu za teroristické činy a častěji souhlasí i s vysláním našich jednotek než ženy, lidé starší a levicově politicky orientovaní.

Čtyři lidé z pěti si myslí, že "teroristické útoky na USA jsou událostí, která se dotýká každého občana ČR". S výjimkou stoupenců KSČM přičítají mimořádný dosah agresi proti civilním cílům ve Spojených státech stejně všechny skupiny české populace.

Výraznější rozdíly mezi různými skupinami populace jsou již v názoru na to, zda "teroristické útoky na USA jsou událostí, za kterou musí následovat vojenská odveta". V celé populaci 45 % lidí je pro vojenskou odvetu, 30 % proti a ostatní nevědí. Ženy, starší lidé a zejména osoby s levicovou politickou orientací se však k vojenské reakci na útok teroristů vyjadřují zdrženlivě, mezi stoupenci KSČM a mezi lidmi ve věku nad 60 let jsou dokonce odpůrci vojenského protiúderu početnější než ti, kteří s vojenskou odvetou souhlasí.

Lidé s levicovou politickou orientací se od ostatních skupin populace nápadně odlišují také v tom, že poněkud častěji souhlasí s názorem, že "jednou z příčin teroristických útoků na USA byla i necitlivá zahraniční politika Spojených států". Obecně však s tím, že i samotné Spojené státy svou zahraniční politikou mají aspoň částečnou spoluvinu na brutální reakci teroristů, souhlasí většina (64 %) české veřejnosti.

K vyslání našich jednotek do boje proti mezinárodnímu terorismu se lidé vyslovují opatrně. S tím, "aby naši vojáci byli do takové akce vysláni, kdyby to bylo potřebné," souhlasí polovina lidí, polovina občanů to naopak odmítá. Proti účasti našich vojáků na takové akci jsou opět zejména stoupenci KSČM (72 % z nich) a lidé starší 60 let (63 % z nich).

Úder teroristů vyvolal u nás silné obavy a hrozba šíření násilí zasáhla s téměř stejnou intenzitou všechny skupiny lidí. Téměř tři pětiny našich občanů (57 %) si myslí, že "teroristické útoky budou v nejbližších dnech a týdnech dále pokračovat" a ještě větší podíl osob (69 %) se dokonce "obává, že by události kolem teroristických útoků na USA mohly přerůst ve světový válečný konflikt". Strach z možného světového válečného konfliktu mají častěji právě ti lidé (77 % z nich), kteří očekávají, že teroristé budou ve svých akcích pokračovat.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme