Dvě třetiny Čechů souhlasí s odvetnými údery

Dvě třetiny našich občanů souhlasí s vojenskou odvetou Američanů a Britů proti teroristickým základnám v Afghánistánu. Zároveň ale přiznáváme obavy z dalšího vývoje. Vyplynulo to z exkluzivního bleskového průzkumu společnosti STEM pro Českou televizi a Český rozhlas, který provedla v posledních šesti hodinách na území celé České republiky. Zjišťovala v něm názory veřejnosti na americkou a britskou odpověď na nedávné teroristické útoky, které byly namířeny proti cílům ve Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S odvetou spojenců souhlasí většina téměř všech skupin populace s výjimkou příznivců KSČM a osob ve věku nad 60 let. Slabší podporu než v populaci jako celku má vojenská protiakce také mezi ženami a lidmi se základním vzděláním. Mnohem rozpačitější je naše veřejnost v tom, zda by se v případě zájmu USA měla zapojit do vojenských akcí i naše republika - 37 % lidí s tím souhlasí, 43 % je proti a pětina občanů neví. Naši spoluúčast podporují zejména lidé s vysokoškolským vzděláním, osoby ve věku do 29 let, stoupenci ODS, ČSSD, častěji muži než ženy. Protiúder tvrdě odmítají opět stoupenci KSČM a příslušníci nejstarší věkové generace.

Česká republika se podle mínění 70 % lidí zachovala jako plnohodnotný člen NATO. Konstatuje to i téměř polovina lidí, kteří odmítají vojenskou odvetu proti teroristům, a více než polovina lidí, kteří by nevyslali do akcí spojenců naše vojáky. Ze současného vývoje mezinárodní situace pociťují ohrožení více než tři pětiny našich obyvatel. Nejsilněji vnímají ohrožení lidé z nejstarší generace a obecně ti, kteří vojenskou odplatu odmítají, rozdíly mezi skupinami populace však jsou méně vyhrocené než v přímém hodnocení vojenských akcí.

Dramatické dění posledních dní a hodin naši veřejnost silně znepokojilo. Více než tři pětiny občanů (62 %) uvedlo, že „se cítí sami ohroženi nejnovějším vývojem mezinárodní situace". Poněkud větší obavy projevují ženy (67 %) než muži (54 %) a obecně ohrožení spíše pociťují lidé, kteří jsou proti vojenským akcím namířeným na základny teroristů (70 % z nich se cítí ohroženo), než ti, kteří s protiúderem souhlasí (52 %). Rozdíly mezi různými sociodemografickými skupinami však nejsou v této otázce tak výrazné jako při hodnocení vlastní akce spojenců proti základnám teroristů..

Výsledky jsou založeny na odpovědích reprezentativního souboru 560 občanů starších 18 let na území celé České republiky.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme