Dvě ženy poprvé prošly jedním z nejnáročnějších armádních výcviků na světě

S 50 kilogramy na zádech naběhaly desítky kilometrů po horách amerického státu Georgia a brodily se bažinami na Floridě. Řeč je o dvou ženách, které jako vůbec první v dějinách absolvovaly rangerský kurz. Jeden z nejtěžších výcviků, kterými může voják americké armády projít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánistán - američtí vojáci (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

Jména žen, které kurz úspěšně absolvovaly, zatím americká armáda tají kvůli nenávistným komentářům. Dá se ale očekávat, že o nich více prozradí před pátečním slavnostním dekorováním rangerů.

Zatím se ví jen to, že se do náročného dvouměsíčního kurzu zapojilo 19 žen, většina ho ale nevydržela. U mužů to nebylo o nic lepší, při výcviku to vzdaly tři čtvrtiny z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rozdíl od mužských kolegů se zatím ženy, které úspěšně zvládly rančerský kurz, do elitních bojových jednotek nedostanou

Výcvik byl v amerických horách i bažinách. Šlo v podstatě o zkoušku hranic fyzických možností vojáků při nedostatku spánku a jídla.

Laťka byla pro všechny stejná. Vojáci museli absolvovat 20kilometrový pochod za tři hodiny, běh na 8 kilometrů do 40 minut, 50 kliků, 60 sedů-lehů, skoky s padákem, plavání a mnoho dalšího.

Museli obstát i v boji při nečekaném nočním přepadení. Ve floridských bažinách na ně čekala také další nepříjemná překvapení.

„Všude tu jsou hadi, pavouci a jiný hmyz. Budou muset projít bažinou necelý kilometr, zdá se to málo, ale zabere jim to dvě až tři hodiny,“ popsal kapitán Adam Swift.

Na rozdíl od mužských kolegů se zatím ženy do elitních bojových jednotek nedostanou. Americkou armádu ale koncem roku čeká rozsáhlá reforma a tohle by se mohlo i díky nim změnit.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme