Dveře do Schengenu zůstaly pro Bulharsko a Rumunsko zavřené

Vstup Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru je stále v nedohlednu. Na schůzce ministrů vnitra v Bruselu jejich přijetí do zóny bez vnitřních hraničních kontrol zablokovaly Nizozemsko a Finsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice Lucemburska

Hranice Lucemburska | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ačkoli jak Sofie, tak Bukurešť splnily všechny podmínky vyžadované k otevření vnitřních hranic, dvě členské země Unie je odmítají do Schengenu pustit kvůli jejich nedostatečnému boji s korupcí a organizovaným zločinem. Vadí jim také jejich liknavost v reformě soudnictví. Obávají se, že to ovlivní jejich schopnost bránit vnější hranice EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku unijních ministrů vnitra sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Vadí jim také jejich liknavost v reformě soudnictví. Většina unijních zemí ale pokládá splnění schengenských podmínek za dostačující k přijetí obou zemí. Český ministr vnitra Jan Kubice označil současnou situaci za velmi napjatou.

„Bulhaři a Rumuni jsou v zoufalé situaci, kdy investovali obrovské lidské zdroje a peníze do přístupu k Schengenu a musí to vysvětlit svým občanům. Na druhé straně Nizozemsko a si nechaly své dnešní rozhodnutí posvětit svými parlamenty. Situace je z obou stran velmi konfliktní,“ řekl Kubice.

Porušení unijní smlouvy

Polské předsednictví Rady EU uvedlo, že to je smutná zpráva svědčící o malé vzájemné důvěře mezi zeměmi Unie. Polský ministr vnitra Jerzy Miller dokonce označil nepřijetí obou zemí za porušení unijní smlouvy.

V roce 2007 tehdejší pětadvacítka slíbila Rumunsku a Bulharsku přijetí do Schengenu potom, co splní vyžadované technické podmínky. To se kvůli odporu Nizozemska a Finska nestalo. Je proto pravděpodobné, že se problémem budou zabývat premiéři sedmadvacítky na summitu Unie v polovině října.

V Schengenském prostoru chybí klasické hraniční kontroly. Schengen tvoří 22 zemí EU a také Island, Norsko a Švýcarsko. V prostoru žije přes 400 milionů obyvatel.

Pavel Novák, Igor Maňour, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme