Dvojí občanství už rozděluje i samotnou slovenskou vládu

Slovenskou vládu rozděluje novela zákona upravujícího dvojí státní občanství. Parlament ji včera neschválil. Někteří koaliční poslanci označují vládní novelu za stejně špatnou jako samotný zákon, a chtějí vlastní úpravu. Na Slovensku se tak během posledního půlroku už poněkolikáté mluví o vládní krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava v zimě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Dostihy v přijímání zákonů s hlavičkou dvojitého občanství začal loni na jaře maďarský premiér Viktor Orbán. Nabídnul občanství zahraničním Maďarům, na což tehdejší slovenská vláda premiéra Roberta Fica reagovala protizákonem. Podle něj každý kdo o maďarské nebo jiné občanství požádá, přijde o to slovenské.

Nový kabinet Ivety Radičové připravil spravedlivější novelu. Podle ní Slovensko prostě nebude účinky Orbánova zákona uznávat a lidé si dvojí občanství budou moci nechat až na výjimky jako jsou policisté nebo hasiči.

Tahle varianta se ale zdá některým vládním poslancům příliš měkká a chtějí přísnější verzi. Dvojité občanství patřilo mezi vládní priority. Leží na srdci hlavně slovensko-maďarské straně Most-Híd. Její šéf Béla Bugár už vzkázal, že jestli novela neprojde, nebude se cítit vázaný ani zbytkem programového prohlášení.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme