Dvojice sebevražedných atentátnic zabila v Nigérii čtyři osoby

Dvě mladé sebevražedné atentátnice zaútočily dnes na tržišti v severovýchodní Nigérii. Zabily nejméně čtyři osoby a dalších více než 20 zranily. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky události. Je to již druhý podobný útok v této africké zemi za poslední dva dny. V sobotu při podobném útoku zhruba desetileté atentátnice zahynulo nejméně 20 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci Červeného kříže pomáhají obětem útoků hnutí Boko Haram ve městě Kano | Zdroj: Reuters

Exploze otřásla otevřeným tržištěm ve městě Potiskum brzy odpoledne. Tato oblast je často terčem útoků islamistické organizace Boko Haram, která loni spáchala asi sto teroristických útoků, při kterých zemřelo kolem 3 tisíce lidí.

„Evakuovali jsme do nemocnice šest těl, dvě ženské sebevražedné atentátnice. Zraněno bylo 21 osob," řekl agentuře AFP bezpečnostní zdroj. Počet potvrdil i zdroj z nemocnice, podle kterého jedné z atentátnic mohlo být kolem 15 a druhé kolem 20 let. Jeden z obchodníků z tržiště nicméně agentuře řekl, že atentátnicím bylo kolem deseti let.

Ve městě zaútočil sebevražedný atentátník již v listopadu. Tehdy zemřelo nejméně 48 lidí, většinou studentů. V sobotu vybuchla bomba před místní policejní stanicí.

V poslední době několik atentátů provedly ženy skrývající výbušniny pod hidžábem, tedy šátkem, který zakrývá vlasy, krk, ramena a poprsí. Už koncem listopadu a začátkem prosince zabily sebevražedné atentátnice na tržišti ve městě Maiduguri dohromady desítky lidí.

V polovině prosince byla ve městě Kano zadržena třináctiletá dívka opásaná výbušninami. Stalo se tak krátce před tím, než je mohla odpálit v místním zdravotnickém středisku.

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría.

Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 tisíc lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu občanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme