Dvoudenní stávku v Aténách provázejí krvavé střety

Už za pár hodin bude řecký parlament hlasovat o vládních úsporných opatření. Už druhý den proto v ulicích Atén proti tomu protestují desítky tisíc Řeků. V zemi taky druhým dnem pokračuje generální stávka. Přerušený je tak například provoz velkých podniků, státních úřadů, bank či benzinových stanic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K nejkrvavějším střetům došlo v Aténách mezi samotnými skupinami demonstrantů. | Zdroj: Reuters

Dnes, stejně jako včera, zažily Atény střety demonstrantů s policií. Situace na náměstí Syntagma přímo před parlamentem byla poněkud nepřehledná. Mnohem krvavější ale prozatím byla bitka mezi demonstranty. Ultralevicoví radikálové se střetli s komunisty. Tekla krev, vzduchem létaly zápalné lahve do davu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hana Scharffová mluví z Atén o demonstraci proti vládním úsporným opatřením v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Situace vypadala opravdu špatně, panovaly obavy, aby se lidé neušlapali, protože neměli kam utéci. Před parlament totiž přišli tisíce protestujících, kteří zaplnili i okolní ulice. Později se situaci uklidnila, ale znamená spíše „ticho před bouří“.

Řečtí zákonodárci mají večer odhlasovat konečnou formu úspor. Policisté mají dnes další posily. Podle některých informací se včera hovořilo o sedmi, podle jiných zdrojů dokonce o 15 tisících mužích. I přes lepší organizaci oproti minulého roku policie nelze vyloučit násilné střety.

Odbory soukromé a veřejné sféry, které svolaly dvoudenní stávku, která začala včera, zřejmě dnes protesty ukončí, ale není jisté, zda úředníci přestanou blokovat svá ministerstva tak, aby ostatní, kteří by třeba chtěli pracovat, nemohli přijít do práce.

Některé oblasti veřejného života zůstanou dále blokované. Výběrčí daní či pracovníci finančních úřadů chtěli stávkovat celý týden a pravděpodobně u toho i zůstanou.

Hana Scharffová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme