Dým z lesních požárů na Sibiři zahalil Jakutsk. Zastavil tam provoz letiště

Hustý dým z lesních požárů na Sibiři pohltil ruské město Jakutsk, kde byl kvůli tomu v neděli pozastaven provoz na letišti. Dým v regionu sužuje dalších pět desítek měst a osad, informovala agentura AP. Rusko čelí rozsáhlým lesním požárům a nejpostiženější oblastí je republika Sacha (Jakutsko) na severovýchodě Sibiře.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič, snažící se uhasit požár v Jakutsku | Zdroj: Reuters

Místní záchranáři uvedli, že v neděli v regionu zuřilo 187 požárů a celková plocha zachvácená plameny se za posledních 24 hodin zvětšila o 100 000 hektarů. Státní agentura Avialesoochrana, která se zabývá leteckým hašením ohně, v sobotu informovala, že úhrnem na 857 000 hektarech jsou přes tři stovky požárů. Zasažená plocha je rozlohou větší než Plzeňský kraj.

Jedenáct karavanů, dvě auta a část lesa. Hasiči bojovali s požárem v kempu Radava v jižních Čechách

Číst článek

„Situace s požáry je v naší republice velmi složitá. Opakuji, že v Jakutsku zažíváme nejsušší léto za posledních 150 let a červen byl nejteplejší měsíc v historii,“ řekl novinářům gubernátor autonomního Jakutska Ajsen Nikolajev. „To spolu se suchými bouřemi, které se v naší republice vyskytují téměř denně, způsobilo značné požáry,“ dodal. Při suchých bouřích se déšť vypaří dříve, než dopadne na zem.

„Kvůli kouři na sebe nevidíme, pálí nás oči a celkově je dým pro zdraví nás vesničanů velmi nebezpečný,“ řekl agentuře AP Vasilij Krivošapkin, obyvatel Magarasu. „V televizi vidíme letadla, která shazují vodu na hořící les, ale z nějakého důvodu nám tato letadla na pomoc neposílají. Proč nám nikdo nepomáhá?“ dodal.

Ruské ministerstvo pro mimořádné události v neděli uvedlo, že do Jakutska vyslalo dvě obojživelná letadla. Na hašení požárů se podílí více než 2200 lidí. Ruské ministerstvo obrany v sobotu informovalo, že požáry na Sibiři hasí pomocí dopravních letadel.

Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější, poznamenala agentura Reuters s tím, že v tundře na Sibiři panují nezvykle vysoké teploty. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme