Gatesova nadace zruší příspěvek saúdskoarabské neziskové organizaci. Důvodem je vražda Chášukdžího

Nadace Billa a Melindy Gatesových zruší většinu z příspěvku pěti milionů dolarů (asi 115 milionů korun), který slíbila neziskové organizaci vedené saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na mluvčího nadace. Podle něj je hlavním důvodem, proč se tak nadace rozhodla, vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Gates během panelové diskuze ve Washingtonu na snímku z dubna 2018. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Gatesovi vyplatí nadaci korunního prince nazvané MiSK 1,5 milionu dolarů, které už se zavázali poslat na granty této nadace. Ta podporuje vzdělávání a zapojení mladých v oblasti digitálních médií a technologií. Další peníze už ale saúdskoarabské nadaci manželé Gatesovi nepošlou, napsal deník The Wall Street Journal.

USA: tělo mrtvého novináře Chášukdžího by mělo být nalezeno a vydáno rodině

Číst článek

Novinář Chášukdží, který kritizoval nejvyšší vedení Saúdské Arábie včetně korunního prince a od loňska žil v USA, byl zabit na konzulátu své země 2. října. Rijád dlouho tvrdil, že Chášukdží konzulát opustil živý. Až po více než dvou týdnech přiznal jeho smrt, nejprve s tím, byl na konzulátu zabit při potyčce. Až později vedení Saúdské Arábie připustilo vraždu, která se ale prý odehrála bez vědomí nejvyššího vedení.

Mezinárodní vyšetření vraždy

Vražda novináře vyvolala ostrou kritiku řady zemí. Některé si kvůli tomu předvolaly saúdskoarabské diplomaty ve svých zemích, některé státy a firmy kvůli tomu minulý měsíc bojkotovaly významnou investiční konferenci v Rijádu. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala k mezinárodnímu vyšetření vraždy.

Saúdská Arábie uznala, že vražda novináře Chášukdžího byla naplánovaná

Číst článek

Nadace Billa a Melindy Gatesových je nejbohatší charitativní organizací na světě. Na konci loňského roku měla k dispozici 51 miliard USD (1,1 bilionu korun).

Nadaci MiSK založil korunní princ Salmán před několika lety s cílem podpořit mladé obyvatele Saúdské Arábie. Zaměřuje se na vzdělávání, digitální média a technologie i kulturu a umění. Má své vlastní programy, ale spolupracuje i na projektech s místními a zahraničními organizacemi.

Časová osa v kauze vraždy novináře Chášukdžího

 • 2. října – Opoziční novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen na návštěvě saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř.
 • 3. října – Mluvčí tureckého prezidenta Tayyipa Recepa Erdogana řekl, že Chášukdží je stále uvnitř konzulátu. Zástupce Saúdské Arábie, ale uvedl, že Chášukdží z budovy odešel.
 • 6. říjnaTurecká prokuratura začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení.
 • 9. října – Deník The New York Times napsal, že čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek dospěli k závěru, že Chášukdží byl zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. Vysoce postavený turecký představitel newyorskému listu řekl, že novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou. Mlčení poprvé od zmizení prolomil Bílý dům.
 • 11. října - Bývalý český velvyslanec v Ankaře a turkolog Tomáš Laně pro iROZHLAS.cz: „Samozřejmě je tato vražda velmi brutální záležitost, ale jak říkám: Saúdská Arábie se chová brutálně vůči své vlastní opozici. Na jednu stranu se snaží působit reformním dojmem, korunní princ Muhammad bin Salmán vypadá na Západě jako reformista, na druhé straně je vůči opozici naprosto nesmiřitelný.“
 • 12. října – Britský miliardář Richard Branson a další mediální společnosti a osobnosti odřekli svou účast na investiční konferenci v Rijádu. Podle amerického děníku The Washington Post má Turecko nahrávku, jež zachycuje mučení a smrt novináře.
 • 13. října – Saúdská Arábie popřela obvinění z vraždy Chášukdžího. Americký prezident Donald Trump slíbil tvrdý trest pro Rijád, pokud se prokáže, že stojí za novinářovým zmizením.
 • 18. října – Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula. Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují. Americký list The Washington Post vydal post mortem článek, který napsal Chášukdží před svým zmizením.
 • 20. října – Saúdská Arábie potvrdila, že Chášukdží byl na konzulátu v Istanbulu 2. října zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Trump v reakci řekl, že věří saúdskoarabskému vysvětlení Chášukdžího smrti. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.
 • 21. října – Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr uvedl, že Saúdská Arábie neví, jak byl Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Německá kancléřka Angela Merkelová poté ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn.
 • 22. října – Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi Chášukdžího.
 • 23. října – Části Chášukdžího těla se údajně našly v zahradě rezidence saúdského konzula v Istanbulu. Uvedla to britská televize Sky New, zatímco úřady takové informace nepotvrdily. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté v parlamentu řekl, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti vraždě.
 • 24. října – Česko oznámilo úmysl stáhnout ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance.
 • 25. října – Saúdskoarabský generální prokurátor oznámil, že vražda byla předem naplánovaná. V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž mý být i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít
 • 26. října – Kancléřka Merkelová při návštěvě Prahy označila vraždu Chášukdžího za nestvůrnost.
 • 28. října – Americký ministr obrany James Mattis požádal saúdskoarabského ministra zahraničí o vyšetření Chášukdžího vraždy. O den dříve Mattis uvedl, že vražda novináře podrývá stabilitu regionu.
 • 31. října – Úřad istanbulského prokurátora informoval, že Chášukdží byl uškrcen, tělo bylo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme