Rowlingová, Baldwin či Woodward. Přes sto osobností vyzvalo OSN k vyšetření smrti Chášukdžího

Více než stovka umělců a aktivistů vyzývá OSN k nezávislému vyšetření vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Otevřený dopis amerického PEN klubu je adresován generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Gutteresovi. Podepsali ho spisovatelka J. K. Rowlingová, novinář Bob Woodward či herci Alec Baldwin a Meryl Streepová.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Džamál Chášukdží. | Foto: Middle East Monitor/Handout | Zdroj: Reuters

Sdružení spisovatelů vraždu odsoudilo a zároveň vyjádřilo znepokojení nad zásahy Rijádu proti odpůrcům režimu.

„Násilná vražda významného novináře a komentátora na cizí půdě je těžkým porušením lidských práv a znepokojivou eskalací zákroků proti disidentům v Saúdské Arábii, jejíž vláda uvěznila v posledních letech mnoho spisovatelů, novinářů, zastánců lidských práv a právníků v rámci rozsáhlého útoku na svobodu slova a shromažďování,“ píší v dopise.

Nepřimhouříme oči, pokyn k Chášukdžího vraždě přišel z nejvyšších míst, prohlásil Erdogan

Číst článek

Mezi celkem 109 osobnostmi světového významu jsou také nositelé Nobelovy ceny za literaturu německá spisovatelka Herta Müllerová, peruánský romanopisec Mario Vargas Llosa a turecký postmoderní spisovatel Orhan Pamuk. Podepsal ho ale taktéž herec Patrck Stewart nebo americký novinář Bob Woodward.

Akt státního teroru

„Vražda novináře uvnitř diplomatického zařízení nepředstavuje nic menšího než akt státního teroru, která má zastrašit novináře, disidenty a kritiky v exilu po celém světě,“ pokračuje dopis.

Světové osobnosti v dopise také vyjadřují obavu nad globálním trendem, kdy je čím dál tím více novinářů a novinářek uvězněno či zabito v souvislosti s jejich prací.

Novináře Chášukdžího na konzulátu uškrtili a následně rozčtvrtili, oznámil istanbulský prokurátor

Číst článek

„Jako spisovatelé a novináři se obáváme možného hrůzného efektu tohoto trendu v momentě, kdy práce náš všech, kteří mluví pravdu a nebojí se ji ukázat, nebyla nikdy důležitější,“ píše se v dopise.

Novinář Chášukdží žil od loňského léta žil ve Spojených státech. Z exilu kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Zabit byl 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Turecká média už krátce poté začala psát, že šlo o vraždu. Tento týden úřad istanbulského prokurátora uvedl, že novinář byl hned po příchodu na konzulát své země uškrcen. Jeho ostatky se ale prozatím nenašly.

Časová osa v kauze vraždy novináře Chášukdžího

 • 2. října – Opoziční novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen na návštěvě saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř.
 • 3. října – Mluvčí tureckého prezidenta Tayyipa Recepa Erdogana řekl, že Chášukdží je stále uvnitř konzulátu. Zástupce Saúdské Arábie, ale uvedl, že Chášukdží z budovy odešel.
 • 6. říjnaTurecká prokuratura začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení.
 • 9. října – Deník The New York Times napsal, že čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek dospěli k závěru, že Chášukdží byl zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. Vysoce postavený turecký představitel newyorskému listu řekl, že novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou. Mlčení poprvé od zmizení prolomil Bílý dům.
 • 11. října - Bývalý český velvyslanec v Ankaře a turkolog Tomáš Laně pro iROZHLAS.cz: „Samozřejmě je tato vražda velmi brutální záležitost, ale jak říkám: Saúdská Arábie se chová brutálně vůči své vlastní opozici. Na jednu stranu se snaží působit reformním dojmem, korunní princ Muhammad bin Salmán vypadá na Západě jako reformista, na druhé straně je vůči opozici naprosto nesmiřitelný.“
 • 12. října – Britský miliardář Richard Branson a další mediální společnosti a osobnosti odřekli svou účast na investiční konferenci v Rijádu. Podle amerického děníku The Washington Post má Turecko nahrávku, jež zachycuje mučení a smrt novináře.
 • 13. října – Saúdská Arábie popřela obvinění z vraždy Chášukdžího. Americký prezident Donald Trump slíbil tvrdý trest pro Rijád, pokud se prokáže, že stojí za novinářovým zmizením.
 • 18. října – Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula. Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují. Americký list The Washington Post vydal post mortem článek, který napsal Chášukdží před svým zmizením.
 • 20. října – Saúdská Arábie potvrdila, že Chášukdží byl na konzulátu v Istanbulu 2. října zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Trump v reakci řekl, že věří saúdskoarabskému vysvětlení Chášukdžího smrti. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.
 • 21. října – Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr uvedl, že Saúdská Arábie neví, jak byl Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Německá kancléřka Angela Merkelová poté ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn.
 • 22. října – Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi Chášukdžího.
 • 23. října – Části Chášukdžího těla se údajně našly v zahradě rezidence saúdského konzula v Istanbulu. Uvedla to britská televize Sky New, zatímco úřady takové informace nepotvrdily. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté v parlamentu řekl, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti vraždě.
 • 24. října – Česko oznámilo úmysl stáhnout ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance.
 • 25. října – Saúdskoarabský generální prokurátor oznámil, že vražda byla předem naplánovaná. V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž mý být i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít
 • 26. října – Kancléřka Merkelová při návštěvě Prahy označila vraždu Chášukdžího za nestvůrnost.
 • 28. října – Americký ministr obrany James Mattis požádal saúdskoarabského ministra zahraničí o vyšetření Chášukdžího vraždy. O den dříve Mattis uvedl, že vražda novináře podrývá stabilitu regionu.
 • 31. října – Úřad istanbulského prokurátora informoval, že Chášukdží byl uškrcen, tělo bylo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů.
 • 2. listopadu – Pokyn k zavraždění saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie, uvedl v článku pro americký list The Washington Post turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Helena Berková, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme