Vražda novináře Chášukdžího podrývá stabilitu regionu, řekl v Bahrajnu ministr obrany USA Mattis

Vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího podrývá stabilitu regionu a americké ministerstvo zahraničí plánuje další reakci. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Bahrajnu to řekl americký ministr obrany James Mattis. Spojené státy již odebraly víza 21 Saúdským Arabům spojovaným s vraždou.

Manáma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany James Mattis | Zdroj: Reuters

Agentura AP upozornila, že se Mattis ve svém projevu ani jednou nezmínil přímo o spojení Saúdské Arábie s vraždou, která se stala zřejmě 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Připomenul ale, že ministr zahraničí Mike Pompeo nechal zrušit několika Saúdským Arabům víza a že se plánují další opatření.

Ministr obrany se v projevu vyhnul komentáři k výzvám některých členů Kongresu, aby Spojené státy kvůli vraždě zastavily zbrojní dodávky Saúdské Arábii. To, že se k vraždě ale Mattis vůbec vyjádřil, podle AP svědčí o důsledcích, jaké vražda může mít na vztahy mezi USA a jejich spojencem, Saúdskou Arábií.

,Nechutné.‘ Reportéři bez hranic odsoudili Zemanova slova o akci pro novináře na saúdskoarabské ambasádě

Číst článek

„Při našem společném zájmu o mír a respektu k lidským právům musí vražda Džamála Chášukdžího na půdě diplomatické mise znepokojit nás všechny. Selhání jakéhokoli národa v otázce mezinárodních právních norem podrývá regionální stabilitu v době, kdy ji oblast nejvíce potřebuje,“ řekl Mattis účastníkům konference.

Z jeho projevu je ale také možné vyčíst, že USA nehodlají kvůli Chášukdžího případu obětovat své spojenectví s Rijádem. Dennis Ross, který pracoval jako poradce pro Blízkých východ v administrativě minulého prezidenta Baracka Obamy, řekl, že je těžké si představit, že by současná administrativa zásadním způsobem změnila názor na roli Saúdů v boji proti terorismu a omezování vlivu Íránu.

Mattis se dále zmínil o údajné negativní roli Íránu v regionu a také o nutnosti ukončit šestnáctiměsíční spor mezi Katarem a čtyřmi arabskými státy kvůli jeho údajnému příklonu k Íránu.

V pasáži věnované Rusku ministr řekl, že Rusko, jež díky vojenským vítězstvím syrské armády posiluje svůj vliv v Sýrii, na Blízkém východě „nemůže Spojené státy nahradit“.

„Oportunismus Ruska a jeho ochota ignorovat zločiny (syrského prezidenta Bašára) Asada páchané proti jeho vlastnímu národu, dokládá neochotu Ruska řídit se nejzákladnějšími morálními principy. Chci, aby bylo jasno: přítomnost Ruska v regionu nemůže nahradit trvalé a zřejmé zapojení USA na Blízkém východě. My podporujeme partnery, kteří volí stabilitu, ne chaos,“ řekl Mattis.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme