‚Jediné, co chceme, je pohřbít ho.‘ Synové zabitého novináře Chášukdžího požádali o vydání těla

Synové zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího požádali úřady své země o vydání otcova těla, aby je mohla rodina pohřbít. Chášukdží byl zabit 2. října při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu za okolností, které nebyly ještě plně objasněny. Co se však s tělem novináře stalo, dosud nikdo nepřiznal.

Rijád/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Chášukdžího synové Abdalláh a Saláh v rozhovoru s americkou zpravodajskou stanicí CNN sdělili, že jediné, co si nyní přejí, je pohřbít otce v Medíně. „Doufám, že to, co se stalo, pro něj nebylo bolestivé, že to bylo rychlé, že měl klidnou smrt,“ řekl Abdalláh.

Rowlingová, Baldwin či Woodward. Přes sto osobností vyzvalo OSN k vyšetření smrti Chášukdžího

Číst článek

Saláh řekl, že si přeje, aby mohl být otec pohřben poblíž příbuzných. „Mluvil jsem o tom se saúdskoarabskými úřady a doufám, že se to (vydání těla) brzy stane,“ sdělil v rozhovoru.

Bratři se shodli, že bez těla se rodina nemůže se zesnulým rozloučit a vyrovnat se se smutkem. „Není to normální situace, není to vůbec normální smrt. Jediné, co nyní chceme, je pohřbít ho na (hřbitově) Al-Bakí v Medíně,“ řekl Saláh.

„Chceme zajistit, aby odpočíval v pokoji, stále nemohou uvěřit, že je mrtvý,“ řekl Saláh s tím, že se kolem otcovy smrti objevilo mnoho „dezinformací“. Není například pravda, že patřil mezi stoupence Muslimského bratrstva, řekl.

Rozpuštěno v kyselině?

Na otázku, jak by si přál, aby se na otce vzpomínalo, odpověděl: „Jako na umírněného člověka, který sdílel společné hodnoty s ostatními, na člověka, který měl rád svou zemi, věřil v ni a v její možnosti. Nebyl disident, věřil v monarchii a v to, že drží zemi pohromadě. Věřil také v transformaci, jíž země prochází.“

Nepřimhouříme oči, pokyn k Chášukdžího vraždě přišel z nejvyšších míst, prohlásil Erdogan

Číst článek

Podle tureckého prokurátora byl Chášukdží uškrcen krátce po vstupu na konzulát, jeho tělo pak bylo rozčtvrceno. Kde se nachází, ale není jasné. Jeden z poradců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana minulý týden naznačil, že mohlo být rozpuštěno v kyselině.

Chášukdží byl ve svých článcích kritický ke královské rodině Saúdů a podle Turecka k vraždě daly příkaz nejvyšší kruhy v Rijádu. Saúdská Arábie Chášukdžího smrt nejprve popřela, se zpožděním ji přiznala a její prokurátor nakonec řekl, že šlo o předem naplánovaný čin.

Rijád ale popírá, že objednavatelem vraždy byl korunní princ Muhammad bin Salmán, a nechce ani do Turecka k soudu vydat 18 lidí, kteří byli v souvislosti s vraždou v království zatčeni.

Časová osa v kauze vraždy novináře Chášukdžího

 • 2. října – Opoziční novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen na návštěvě saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř.
 • 3. října – Mluvčí tureckého prezidenta Tayyipa Recepa Erdogana řekl, že Chášukdží je stále uvnitř konzulátu. Zástupce Saúdské Arábie, ale uvedl, že Chášukdží z budovy odešel.
 • 6. říjnaTurecká prokuratura začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení.
 • 9. října – Deník The New York Times napsal, že čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek dospěli k závěru, že Chášukdží byl zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. Vysoce postavený turecký představitel newyorskému listu řekl, že novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou. Mlčení poprvé od zmizení prolomil Bílý dům.
 • 11. října - Bývalý český velvyslanec v Ankaře a turkolog Tomáš Laně pro iROZHLAS.cz: „Samozřejmě je tato vražda velmi brutální záležitost, ale jak říkám: Saúdská Arábie se chová brutálně vůči své vlastní opozici. Na jednu stranu se snaží působit reformním dojmem, korunní princ Muhammad bin Salmán vypadá na Západě jako reformista, na druhé straně je vůči opozici naprosto nesmiřitelný.“
 • 12. října – Britský miliardář Richard Branson a další mediální společnosti a osobnosti odřekli svou účast na investiční konferenci v Rijádu. Podle amerického děníku The Washington Post má Turecko nahrávku, jež zachycuje mučení a smrt novináře.
 • 13. října – Saúdská Arábie popřela obvinění z vraždy Chášukdžího. Americký prezident Donald Trump slíbil tvrdý trest pro Rijád, pokud se prokáže, že stojí za novinářovým zmizením.
 • 18. října – Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula. Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují. Americký list The Washington Post vydal post mortem článek, který napsal Chášukdží před svým zmizením.
 • 20. října – Saúdská Arábie potvrdila, že Chášukdží byl na konzulátu v Istanbulu 2. října zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Trump v reakci řekl, že věří saúdskoarabskému vysvětlení Chášukdžího smrti. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.
 • 21. října – Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr uvedl, že Saúdská Arábie neví, jak byl Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Německá kancléřka Angela Merkelová poté ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn.
 • 22. října – Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi Chášukdžího.
 • 23. října – Části Chášukdžího těla se údajně našly v zahradě rezidence saúdského konzula v Istanbulu. Uvedla to britská televize Sky New, zatímco úřady takové informace nepotvrdily. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté v parlamentu řekl, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti vraždě.
 • 24. října – Česko oznámilo úmysl stáhnout ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance.
 • 25. října – Saúdskoarabský generální prokurátor oznámil, že vražda byla předem naplánovaná. V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž mý být i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít
 • 26. října – Kancléřka Merkelová při návštěvě Prahy označila vraždu Chášukdžího za nestvůrnost.
 • 28. října – Americký ministr obrany James Mattis požádal saúdskoarabského ministra zahraničí o vyšetření Chášukdžího vraždy. O den dříve Mattis uvedl, že vražda novináře podrývá stabilitu regionu.
 • 31. října – Úřad istanbulského prokurátora informoval, že Chášukdží byl uškrcen, tělo bylo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme