Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán čelil na summitu G20 otázkám na vraždu novináře Chášukdžího

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán během bilaterálních schůzek na okraj summitu G20 v Buenos Aires čelil také otázkám na případ říjnové vraždy novináře Džamála Chášukdžího, který byl zabit na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád po prvotním popírání potvrdil, že novinář byl na konzulátu zabit, odmítá ale s činem spojovat korunního prince, který čelí podezření, že za vraždou stál.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán | Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na sobotní tiskové konferenci prohlásil, že G20 o vraždě nedebatovala a že téma v plénu zmínil pouze kanadský premiér Justin Trudeau.

Saúdský princ zpochybnil důvěryhodnost CIA. Ta tvrdí, že vraždu Chášukdžího nařídil korunní princ Bin Salmán

Číst článek

Erdogan důrazně požaduje vraždu vyšetřit a kritizuje postoj Rijádu za nedostatečnou spolupráci. V sobotu řekl, že jeho cílem není poškodit saúdskou královskou rodinu, ale že i v jejím zájmu je objasnění případu. Připomenul také, že to bylo právě Turecko, které na odporný zločin upozornilo.

Erdogan také řekl, že případ je zkouškou pro celý svět. Dodal, že Ankara má důkazy o tom, že Chášukdží byl zavražděn 7,5 minuty po příchodu na diplomatické zastoupení. Dodal, že Turecko takový důkaz poskytlo všem zemím, které o něj požádaly.

Trudeau při setkání s princem řekl, že Kanada se vždy staví za dodržování lidských práv. K vyjasnění případu vyzval Muhammada bin Salmána také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Všichni chceme mít v případu jasno,“ řekl Macron.

Princ jednal také s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S šéfem Kremlu podle ruských médií hovořil o záležitostech týkající se těžby ropy. Putin se do Saúdské Arábie chystá na návštěvu, termín ale zatím nebyl stanoven.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme