Kvůli vraždě Chášukdžího přijela do Turecka zvláštní zpravodajka OSN. Navštíví saúdskoarabský konzulát

Do Turecka v pondělí přicestovala s tříčlenným forenzním týmem zvláštní zpravodajka OSN Agnès Callamardová, která vede mezinárodní vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Po příjezdu se setkala s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem, v úterý ji přijme istanbulský hlavní státní zástupce. O cestě informovala agentura Reuters.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Džamál Chášukdží, kritik saúdskoarabského režimu, byl brutálním způsobem zabit na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října. Rijád vraždu přiznal se zpožděním, původně ji popíral. Dodnes se nenašlo tělo a saúdská monarchie odmítla jakýkoli podíl korunního prince Mohameda bin Salmána na novinářově vraždě. Ta vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.

Saúdský král obměnil vládu v době, kdy země stále čelí kritice kvůli vraždě novináře Chášukdžího

Číst článek

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že Chášukdžího vraždu nařídil přímo saúdský korunní princ. Zpravodajská služba má k dispozici dokonce nahrávku telefonátu, ve kterém princ Mohamed dává instrukce k co nejrychlejší novinářově likvidaci.

Mezinárodní vyšetřování

Rijád zahájil na počátku ledna proces s 11 podezřelými z Chásukdžího vraždy. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět z nich.

Ankara opakovaně zdůraznila nezbytnost mezinárodního vyšetřování. Postup Rijádu nepovažuje za transparentní. Kenneth Roth, ředitel organizace Human Rights Watch, upozornil na to, že Callamardová je pouze zvláštní zpravodajkou a nemůže mluvit za OSN.

Callamardová se soustavně zabývá mimosoudními vraždami. Závěry vyšetřování, které se koná z jejího popudu, představí v červnu Radě OSN pro lidská práva.

Zvláštní zpravodajka OSN, která bude v Turecku asi týden, též požádala o přístup na saúdskoarabský konzulát, setkání s velvyslancem Rijádu v Turecku a chce jet do Saúdské Arábie. Rijád dosud na její žádosti ani na otázky agentury Reuters nereagoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme