OSN potvrdila výhrůžku smrtí vůči vyšetřovatelce vraždy Chášukdžího od saúdskoarabského úředníka

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva ve středu potvrdil pravdivost tvrzení nezávislé expertky OSN Agnès Callamardové o tom, že byla terčem výhrůžek ze strany vysoce postaveného saúdskoarabského činitele. Informovala o tom agentura Reuters. Callamardová dříve doporučila zahájit v souvislosti s brutální vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího vyšetřování saúdskoarabského korunního prince i dalších představitelů monarchie.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva v rozhovoru s listem The Guardian uvedla, že vysoce postavený saúdskoarabský činitel při jednání s experty OSN v lednu 2020 vyhrožoval, že se o ni „postará“, pokud ji OSN neomezí.

Americké tajné služby vydaly po roce zprávu o smrti Chášukdžího. Vraždu měl schválit sám korunní princ

Číst článek

Na dotaz, jak byl výrok vnímán kolegy v Ženevě, Callamardová odpověděla: „Jako vyhrožování smrtí. Tak to bylo chápáno“. Zpráva byla publikována v úterý.

„Můžeme potvrdit, že podrobnosti zprávy The Guardianu o výhrůžce namířené proti Agnès Callamardové jsou přesné,“ uvedl Rupert Colville, mluvčí Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, v e-mailové odpovědi na dotaz agentury Reuters.

Chášukdží, který působil na konci života v USA a patřil ke kritikům Rijádu, byl v roce 2018 zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Tělo se dosud nenašlo, a ačkoli Saúdská Arábie postavila několik lidí kvůli vraždě před soud, odmítá závěr amerických tajných služeb, podle nichž korunní princ Muhammad bin Salmán o věci věděl a možná vraždu i nařídil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme