Pohraniční střety v Kašmíru: Pákistán hlásí šestou oběť během 24 hodin, Indie přišla o pět vojáků

Indičtí vojáci při pohraniční přestřelce v Kašmíru zabili dalšího pákistánského vojáka. Jde o šestou pákistánskou oběť přeshraniční střelby za necelých 24 hodin, informovala agentura AP. Indie přišla za den o pět svých vojáků. Pákistánská armáda oznámila, že ve čtvrtek Indové zastřelili na pákistánské straně Kašmíru tři vojáky a dva civilisty.

Dillí/Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indičtí vojácí hlídkují podél cesty v kašmírském Šrínagaru. | Foto: Danish Ismail | Zdroj: Reuters

Oblast Kašmíru sdílejí jaderné mocnosti Pákistán a Indie, která nedávno ve své části provedla zásadní správní změnu. Kašmíru odebrala zvláštní autonomní status, rozdělila jej na dvě teritoria a poslala tam vojenské posily.

Kašmíru vrátíme zašlou slávu, slíbil Módí na den nezávislosti. Pákistán kritizuje blokádu území

Číst článek

Ve snaze předejít protestům Dillí zavedlo mimořádná bezpečnostní opatření, která jsou v platnosti už 12 dní.

V pátek má o situaci v Kašmíru jednat Rada bezpečnosti OSN a indický nejvyšší soud se má zabývat peticemi podanými kvůli změně statusu.

Britská zpravodajská stanice BBC ve čtvrtek oznámila, že znásobí své rozhlasové pořady věnované Kašmíru a bude je vysílat na krátkých vlnách a v místních jazycích.

Indický premiér Naréndra Módí ve svém čtvrtečním projevu předneseném při příležitosti svátku nezávislosti řekl, že nový přístup jeho vlády ke Kašmíru byl nezbytný po sedmi desetiletích neúspěšné politiky v této oblasti.

Jablko sváru s Pákistánem i hořká vzpomínka: proč Indie státu Džammú a Kašmír vzala autonomii?

Číst článek

Podle něj článek 370 indické ústavy, který svazovému státu zvláštní status zaručoval, vedl jen ke korupci a nepotismu, což vytvočilo nerovné podmínky pro ženy, děti a menšiny v jediném státě, kde tvoří většinu muslimové.  

Ve středu pákistánský premiér Imran Chán Indii obvinil z plánování vojenského zásahu v Kašmíru, varoval také před útoky na Pákistán, kterými by se mohla Indie snažit odvrátit pozornost od porušování lidských práv v Džammú a Kašmíru. Pákistán je podle něj plně připraven na jakoukoliv agresi reagovat. Kritizoval mimojiné blokádu indické části území.

Indická vláda v pátek ústavnímu soudu přislíbila, že komunikační blokáda a zákaz vycházení během nadcházejících dní zmizí. Soud se zabýval peticí na obnovení telefoního a internetového spojení s oblastí, která je izolovaná už víc než deset dní z obav z protestů tamních obyvatel, vysvětluje agentura Reuters. 

Dillí a Islámábád svedly o toto území od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 dvě ze tří vzájemných válek.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme