Afghánský novinář z místa atentátu: Je to bašta Islámského státu, lidé se zlobí na vládu

„Bezpečnostní síly proti teroristům v Dželálábádu vyrazily rychle,“ líčí pro iROZHLAS.cz přímo z Afghánistánu novinář Humájún Bábur. Jak správně odhadl, atentát a dva mrtvé má na svědomí teroristická síť Islámský stát. „Východní provincie Nangarhár je bašta Dáiše,“ říká Bábur. Tamní obyvatelé se podle něj zlobí na lokální vládu: organizace jako Save the Children by prý měly sídlit v bezpečných areálech, a ne v obytných oblastech.

Tento článek je více než rok starý.

Dželálábád / Afghánistán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiteroristická operace v Dželálábádu. "Bezpečnostní složky zareagovaly bezprostředně po prvním výbuchu, hned vyrazily na místo útoku a zahájily operaci," popisuje z místa afghánský novinář na volné noze Humájún Bábur.

Protiteroristická operace v Dželálábádu. "Bezpečnostní složky zareagovaly bezprostředně po prvním výbuchu, hned vyrazily na místo útoku a zahájily operaci," popisuje z místa afghánský novinář na volné noze Humájún Bábur. | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

Popsal byste aktuální situace na místě útoku? (Rozhovor vznikal ve středu před polednem, pozn. red.)
Dnes - 24. ledna - kolem 9:10 ráno místního času zaútočila skupina ozbrojenců na sídlo organizace Save the Children ve městě Dželálábád. Jakmile na místo dorazily afghánské bezpečnostní síly, začaly s útočníky bojovat, rozhořela se střelba. Podle aktuálního zdroje zemřeli dva lidé, jeden civilista a jeden voják, a dalších 15 obětí bylo zraněno a převezeno do nemocnice.

Útok Islámského státu na organizaci Save the Children si vyžádal 2 mrtvé a 14 zraněných

Číst článek

Ale oblast zůstává nebezpečná a lidé jsou teď uvěznění ve svých domech, nemůžou vycházet ven. Když jsem s některými z nich mluvil, zlobili se na místní vládu, že dovolila, aby se v obytné oblasti usadila taková organizace (míněna Save the Children, pozn. red.). 

Víte, kdo je ten mrtvý civilista? Pracoval pro Save the Children?
Ne, nepracoval. Jen žil poblíž kanceláře Save the Children. Pracuje tam ale jeden z mých přátel, i on jeho to uvěznilo uvnitř budovy. Bezpečnostní síly se oblast pokoušejí vyčistit, což už se jim zčásti podařilo, ale pořád se tam ozývá střelba. A stoprocentně spolehlivé informace přímo ze sídla Save the Children zatím nejsou. 

A co útočníci, o těch už něco víme? Podle mých informací se pod útok zatím nikdo nepodepsal, naopak Tálibán, o němž se původně spekulovalo, se od něj distancoval...
Přesně tak, mluvčí Tálibánu na twitteru popřel jakékoli zapojení do útoku. Nicméně východní provincie Nangarhár, kde Dželálábád leží, to je bašta Dáiše neboli Islámského státu. Mají tu opravdu silnou pozici a možná se později k odpovědnosti přihlásí. Každopádně s jistotou zatím o pachatelích nevíme nic. 

(Odhad Humájúna Bábura byl správný, k útoku se později skutečně přihlásil tzv. Islámský stát. Prostřednictvím své agentury Amak uvedl, že atentát cílil na britské, švédské a afghánské vládní instituce. Save the Children má základnu v Londýně; poblíž její kanceláře v Dželálábádu sídlí i pobočka švédské humanitární organizace a afghánského úřadu pro ženské záležitosti, pozn. red.)

Nevíme ani to, co se s atentátníky po útoku stalo?
Jak popsal mluvčí místní vlády, útok zahájil sebevražedný atentátník, který se v autě vyhodil do vzduchu, a prorazil tak cestu pro další ozbrojence. Ten sebevrah zemřel, dalšího útočníka zastřelili, ale osud těch dalších je zatím neznámý. Bezpečnostní složky zakázaly novinářům a hlavně fotografům přístup dovnitř do druhé budovy Save the Children, protože hrozba podle nich ještě nepominula. Takže na vlastní oči jsme to uvnitř ještě neviděli. 

Zmínil jste, že se místní lidé zlobí na vládu, že v oblasti povolila působení nevládní organizace. Proč je to takový problém?
Protože právě na tyhle humanitární organizace se teroristé často zaměřují. Proto se místní zlobí, rozhodnutí místních úřadů je podle nich vystavilo nebezpečí. Měl se vybrat spíš nějaký bezpečný areál, třeba jako je areál OSN poblíž úřadu guvernéra, kde je skutečně bezpečno a nejsou tam problémy. 

A co se bezpečnostních opatření na místě útoku týče?
Dostatečná, respektive velmi dobrá byla odpověď bezpečnostních sil na atentát. Zareagovaly bezprostředně po prvním výbuchu, hned vyrazily na místo útoku a zahájily operaci. Stačilo jen několik minut.  

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme