Džihád v Barceloně? Varovných signálů v Katalánsku poslední dobou přibývalo

Výslechy, zatýkání, zmařené útoky. S islamistickým terorismem bojuje Španělsko už řadu let a v posledních měsících důvodů k obavám přibývalo, popisuje francouzský deník Le Figaro.

Tento článek je více než rok starý.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den poté: policejní páska na třídě Las Ramblas, dějišti čtvrtečního teroristického útoku v Barceloně.

Den poté: policejní páska na třídě Las Ramblas, dějišti čtvrtečního teroristického útoku v Barceloně. | Zdroj: Profimedia

V hispánské zemi platí už od předloňského roku čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem, připomíná Le Figaro. A právě Katalánsko, jehož metropole Barcelona se ve čtvrtek stala obětí atentátníků, je pravidelným dějištěm protiteroristických operací.

TEROR V BARCELONĚ: Sledujeme online

V centru španělské Barcelony ve čtvrtek odpoledne najel řidič dodávkou do chodců. Katalánská policie potvrdila, že na hlavní turistické třídě La Rambla zabil nejméně 14 lidí a více než 130 dalších zranil. K útoku se podle agentury Amak přihlásila organizace Islámský stát, policie ale tuto informaci zatím nepotvrdila. V noci na pátek pak policisté zastavili další útok, o ten se útočníci pokusili ve městě Cambrils, 120 kilometrů od Barcelony. ONLINE REPORTÁŽ: Policie pátrá po 17letém řidiči dodávky, který zabíjel v Barceloně. Mrtvých je 14, zraněných 130

To zde se nejčastěji zasahuje proti islamistickým sítím, přičemž lví podíl má na tomto výčtu provincie Barcelona. Viz konec letošního dubna, kdy tu bezpečnostní složky vyslýchaly celkem devět lidí, přičemž u čtyř z nich objevily vazby na podezřelé osoby vyšetřované v Belgii kvůli loňskému teroru v Bruselu.

Při domovních prohlídkách u zadržených zabavila policie střelné zbraně, větší obnos peněz a omamné látky. To opět upozornilo, píše Le Figaro, na propojení lokálních teroristických buněk a džihádistickým hnutím v Maroku, které se běžně navazuje a udržuje pašováním drog.

Marocká stopa

Marocká stopa, v níž se mísily islámský radikalismus a drogy, se ostatně potvrdila už v případě bombových útoků v Madridu v roce 2004.

Krveprolití známé také jako „11M“ (11 de marzo aneb 11. března), jež připravilo o život téměř 200 lidí, zkoordinovala a provedla teroristická buňka řízená právě ze severní Afriky. K masakru se sice hrdě přihlásila Al-Káida, vyšetřovatelé však neobjevili žádné hmatatelné důkazy, které by její autorství potvrdily.

Syrsko-irácký džihád, jenž se do hry plně vložil až v tomto desetiletí, už tak napjatou situaci dál zkomplikoval, píše Le Figaro. Pod černou vlajku samozvaného Islámského státu se ze Španělska vydalo už kolem 160 osob: z toho asi 30 na blízkovýchodním bojišti zahynulo, dalších přibližně 20 se ovšem vrátilo na Pyrenejský poloostrov.

Marocká stopa přitom podle Le Figaro přetrvala: celkem 41% zatčených, kteří mezi červnem 2013 a květnem 2016 skončili v síti protiteroristických operací, bylo marocké národnosti; 46 % zadržených byli Španělé.

V dubnu 2015 vyšetřovali v Katalánsku 11 lidí, z toho pět Maročanů, kvůli verbování bojovníků do Iráku a Sýrie. Jeden z úředních činitelů tehdy varoval, že "důležité informace jasně ukazují vůli organizovat útoky v Katalánsku". A od začátku letošního roku jako by varování přibývalo.

V předvečer Nového roku zatkla policie v Madridu dva muže kvůli držení střeliva a propagandistických videí, v nichž se střídaly zbraně, vlajka Islámského státu a Brána slunce - neboli madridské náměstí Puerta del Sol, jedno z nejrušnějších míst v celém Španělsku. 

Extrémně nebezpečný profil

Na konci června policisté v Madridu zasahovali znovu, tentokrát na jihu města a několik dnů před vypuknutím celosvětového festivalu LGBT Worldpride, který letos hostila právě španělská metropole. Zatkli tři osoby, všechny marockého původu.

Jeden ze zatčených, uvedl tehdy španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido Álvarez, vykazoval "extrémně nebezpečný profil podobný teroristům, kteří byli zapojeni do nedávných atentátů ve Spojeném království nebo ve Francii, a je pokládán za jasnou hrozbu pro bezpečnost (státu)." Muž v "pokročilém stadiu radikalizace" disponoval "četnými manuály džihádistického terorismu, včetně příručky pro sebevražedného atentátníka". 

25. července, tedy před necelým měsícem, pak nožem ozbrojený muž s výkřikem "Alláhu akbar" napadl policistu ve městě Melilla - španělské enklávě na severoafrickém pobřeží, kterou obklopuje území Maroka a jíž procházejí migranti na své cestě do Evropy. Pozadí útoku není dosud zcela jasné, policista byl lehce zraněn.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme