Džihádisté ovládli libyjské město Derna. Jordánská královna je odsoudila
K Islámskému státu se přihlásili džihádisté v další arabské zemi, konkrétně v Libyi, kde ovládli město s 80 tisíci obyvateli. Radikální islamisty ve svém projevu odsoudila jordánská královna Ranja a vyzvala Araby po celém světě, aby proti džihádistům aktivně vystoupili.
Černé vlajky Islámského státu se objevily nad vládními budovami ve městě Derna na pobřeží Libye východně od Benghází, což je přes moře jen 300 kilometrů od evropských břehů.
Osmdesátitisícové město bylo podle některých zdrojů ovládnuto zhruba 800 džihádisty. Využili chaosu, který je v Libyi od pádu Muammara Kaddáfího.
Asi 300 radikálních islamistů jsou bojovníci, kteří se do Libye vrátili ze Sýrie a Iráku. Jde o takzvanou brigádu Battar, která bojovala třeba v Mosulu.
Islámský stát má v okolí Derny pět táborů a velkou základnu v nedalekých Zelených horách. Přímo v Derně si džihádisté udělali z místního fotbalového stadionu veřejné popraviště. Na internet se už odtud dostaly videa brutálních poprav.
Jordánská královna: IS nereprezentuje arabský svět
Právě o tom, jak Islámský stát využívá sociální sítě, mluvila ve svém projevu jordánská královna Ranja. Manželka krále Abdulláha II. svůj příspěvek přednesla v angličtině na mezinárodní mediální konferenci v Abú Zabí.
Zamyslela se nad tím, jak by dnes vypadala profilová fotka arabského světa. Místo obrazu bohaté starodávné kultury by tam podle ní byl spíše právě záběr některé z poprav.
„Několik bezbožných extremistů využívá sociální sítě, aby překreslili obraz naší kultury a ukradli nám identitu. To je jejich verze příběhu arabského světa. Takový obraz ale nereprezentuje mě ani vás. Je cizí naprosté většině Arabů - muslimů i křesťanů,“ řekla jordánská královna.
Domnívá se, že především je potřeba porazit Islámský stát vojensky, což prý ale nestačí. Když zanikne Islámský stát, objeví se podle ní jiní džihádisté.
Všichni Arabové podle ní musejí mít šanci na perspektivní budoucnost a musejí cítit, že žijí ve spravedlivé společnosti, čehož lze podle královny Ranji dosáhnout investicemi do vzdělání.
„Když jsem řekla kvalitní vzdělání pro všechny, myslela jsem tím chlapce i děvčata. Vzdělané dívky posilují národní hospodářství, zajišťují vzdělání i pro své vlastní děti a pomáhají vytvářet stabilní společnost, která je odolnější vůči radikalizaci. Proč by se jinak Boko Haram, Taliban a Islámský stát dívek s knihami tolik báli?“ upozornila první žena Jordánska.
Vyzvala proto bohaté Araby, aby odmítli radikální výklad islámu a vyslali do světa jiný obraz, než je vraždění. Projev jordánské královny sklidil po celém světě velký ohlas.