Džihádisté vypálili v Iráku knihovnu a zničili tisícileté sochy
Radikálové z organizace Islámský stát vypálili knihovnu v iráckém Mosulu s několika tisíci vzácnými svazky. Také zničili řadu starověkých soch v mosulském muzeu. Některé byly až tři tisíce let staré. Ředitelka UNESCO Irina Bokovová označila útok na muzeum za kulturní katastrofu. Organizace už kvůli tomu vyzvala ke svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN.
Džihádisté rozbili palicemi v muzeu několikametrové sochy z bílého kamene, které označili za falešné modly.
Odvrátili tak prý pozornost věřících od uznávání jediného boha. Podle džihádistů také Mohamed na počátcích islámu vyházel staroegyptské bůžky z pohanské modlitebny v Mekce.
UNESCO žádá mimořádné zasedání RB OSN. IS zničil v Iráku starověkých památek. Situaci sleduje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček
Cílem Islámského státu při těchto činech je navíc podle ředitelky UNESCO zničit historii oblasti, která spojovala různá etnika a náboženské skupiny žijící v Iráku.
Archeoložka Eleanora Robsonová řekla britské televizi BBC, že nemá pochyb o pravosti zničených artefaktů.
„Muzeum dobře znám. Některé z těch soch pocházely ze starověkého města Ninive. Zdobily tamní brány a paláce už v 9. století před naším letopočtem. Lituji kolegy v Mosulu, kterým před očima rozbili celoživotní práci na kousky,“ řekla Robsonová.
Přesný rozsah škod v muzeu i v celém Mosulu zatím není znám, upřesňuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.
„Rostou obavy, že kulturní škody v Mosulu budou absolutní a bude zničené veškeré kulturní dědictví ve městě,“ upozorňuje Macháček.
Radikálové vládnou Mosulu od loňského června. Irácká armáda ho chce dobýt zpět do několika měsíců. Na ofenzivu, která by mohla začít v květnu, se chystá zhruba 25 tisíc vojáků.
„Možná právě ta ohlášená irácké armády je i důvodem, proč jsou džihádisté tak agresivní v ničení zbylých kulturních památek, protože se budou snažit zničit to, co ve městě zbylo, než budou případně muset město opustit,“ dodává Macháček.