Džihádisté z IS povraždili 400 obyvatel Palmýry, tvrdí syrská státní televize

Podle syrské státní televize zabili bojovníci Islámského státu v syrské Palmýře 400 lidí. Podobné informace ale mají i opoziční aktivisté. Zabité Palmyřany zřejmě Islámský stát označil za kolaboranty s Asadovým režimem. Podle syrské televize jsou však mezi mrtvými především ženy a děti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starověké památky v syrské Palmýře ohrožuje Islámský stát

Starověké památky v syrské Palmýře ohrožuje Islámský stát | Zdroj: Reuters

Džihádisté už vyvěsili svou černou vlajku na historické Fachruddínově pevnosti na kopci nad Palmýrou.

Strategická oáza je prvním syrským městem, které Islámský stát získal po přímé vojenské konfrontaci s Asadovou armádou.

Jejím vojákům měli v obraně Palmýry pomoci bojovníci Hizballáhu. Vedení tohoto libanonského hnutí je ale k dalšímu vývoji už také skeptické.

„Celý region je dnes v ohni, napětí je obrovské a řešení nejsou na stole žádná. Boje budou zřejmě pokračovat několik let a některým zemím hrozí rozpad,“ řekl zástupce vůdce Hizballáhu, šejch Naím Kásim.

Radikálové z hnutí Islámský stát ovládli Palmýru ve čtvrtek. Nově tak kontrolují už polovinu Sýrie.

V Palmýře jsou také významné památky zapsané na seznamu UNESCO. Mezinárodní společenství má obavy, aby je islamisté nezačali ničit, jako to dělali s historickými artefakty na dobytých územích v Iráku.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme